where و what چیست ؟

گرامر دوره مقدماتی: where و what چیست؟

where و what چیست؟ این یکی از رایج‌ترین سوال‌های زبان آموزان مبتدی می‌باشد. برای پاسخ به سوال «where و what چیست؟» باید به دو سوال جواب دهیم، ابتدا این دو کلمه را ترجمه نماییم و در مرحله بعد طریقه سوالی کردن جمله را به وسیله این دو کلمه آموزش دهیم. بر همین مبنا در فیلم آموزشی این جلسه ما به این مبحث می‌پردازیم که : where و what چیست؟

لطفا قبل از مطالعه مطلب این جلسه، فیلم آموزشی «where و what چیست؟» را به صورت کامل مشاهده نمایید و در صورت هرگونه سوال از بخش نظرات همین صفحه مطرح نمایید.

 

برای دانلود این فیلم باید عضو سایت شوید. در صورتی که عضو سایت هستید اینجا کلیک نمایید و اگر عضو سایت نیستید برای عضویت در سایت اینجا کلیک نمایید.

جدول where و what چیست؟

کلمه پرسشیمعناتلفظ (لهجه آمریکایی)
Whatچرا

US

Whereکجا

US

where و what چیست؟

در زبان انگلیسی هر وقت بخواهیم اطلاعات جزئی از کسی کسب کنیم از کلمات پرسشی استفاده می‌کنیم. کلمه پرسشی‌ای که برای پرسش از چیستی استفاده میشه، کلمه پرسشی What‌هست و بطور تقریبی ترجمه میشه یه چه چیزی و کلمه پرسشی‌ای که برای پرسیدن جا و مکان مورد استفاده قرار می‌گیره کلمه پرسشی Where‌هست به معنای تقریبیِ کجا. به این کلمات پرسشی و کلمات پرسشی دیگه که هفت هشت تایی هستن و به نوبت به همشون می‌رسیم اصطلاحا میگن Wh-Questions‌چرا؟ چون همشون با Wh شروع میشن.

حتما بخوانید: کلمات پرسشی WH را با انیمیشن بیاموزید!

طریقه سوالی کردن جمله با where و what

اما در مورد نحوه پرسیدن سؤال توسط این دو کلمه پرسشی. سه شیوه عمده برای یادگرفتن این مطلب وجود داره. یکیش شیوه سنتی یا بگیم سوپرسنتیه که شما احتمالا در آموزشهای قبلیتون از طریق همین روش با سؤال پرسیدن آشنا شدین و این روش محبوب مدرسین هست چون سر و تهش ظاهرا مشخصه.
و روش دوم هم یه جورایی خلاصه شده و مدرن شده همون روش سنتی هست. و روش سوم هم روشیه که متد اصلی بسته‌های آموزشی جدید هست.
من هر سه روش رو براتون توضیح میدم؛ و در نهایت انتخاب با شماست.
روش سنتی:
در این روش ما جمله خبری رو سؤالی می‌کنیم. یعنی داریم
My name is Ali
اگه بخواییم از این جمله، جمله‌ای سؤالی در مورد چیستی نام علی بسازیم، طبیعتا نباید اسم علی که جوابمون هست تو جمله سؤالیمون باشه. پس اول حذفش می‌کنیم.
در گام بعدی، از این قاعده کلی و فراگیر استفاده می‌کنیم که در جملات سؤالی در زبان انگلیسی فعل به قبل از اسم منتقل میشه و اون ساختار SVO‌ که در موردش صحبت کردیم تغییر می‌کنه. پس داریم is my name
و حالا کلمه پرسشی رو که طبق یه قاعده دیگه میگه: کلمه پرسشیِ Wh دار همیشه اول جمله میاد، میاریم سر جمله. پس داریم.
What is my name?
اما این my name عبارتی بود که Ali داشت میگفت و حالا که ما داریم علی رو مخاطب قرار میدیم، صفت ملکیِ my رو به مخاطب تغییر میدیم و میشه your name. و داریم What is your name? و تمام. یعنی ما از علی می‌پرسیم what is your name?‌و او پاسخ میده My name is Ali
عرقتون رو پاک کنین که می‌خواییم عین همین رو برای کلمه پرسشی Where‌پیاده کنیم که از جا و مکان و محل می‌پرسید
داریم I am from Iran
اول جواب سؤالمون که ایران باشه رو حذف می‌کنیم. پس داریم I am from. حالا فعل رو به قبل از ضمیرش منتقل می‌کنیم am I from? و حالا کلمه پرسشی رو میاریم سر جمله، Where am I from? و حالا اون بخش‌هایی از جمله که قراره بخاطر مخاطب بودن تغییر کنه رو از متکلم به مخاطب تغییر میدیم و داریم where are you from? اهل کجایی؟
این روش که خیلی حذف و اضافه و انتخاب واحد و معرفی به استاد داشت، شیوه سنتی پرسشی کردن یه جمله اس. و اینکه چرا اینجوری میگن و اینطوری بیان میشه بخاطر اینه که در زبانشناسی خیلی دوست دارن که قواعدی برای تبدیل یک فورم به یه ساختار دیگه داشته باشن تا طبق اون قواعد، قواعد بیشتری تعریف کرد.
ولی ما به عنوان زبان‌آموز نیازی به پایبندی به این شیوه نداریم و روش دومی که برای پرسیدن سؤال خدمتتون میگم ناظر به همین مطلبه.

حتما بخوانید: آموزش زبان انگلیسی با مشاهده انیمیشن جذاب!

روش مستقیم :
فرض کنیم علی روبرتون ایستاده و شما می‌خوایین اسمش رو بپرسین. کاری به تبدیل و تبدلات نداریم اصلا.
میدونیم که کلمه پرسشی برای سؤال از چیستی what‌هست و اول میاد. پس سؤال از چیستی یعنی what ‌اول و بعدش هم چون جمله سؤالیه یکی از فعلهای am، is، are‌که مناسب فاعل جمله ماست. که چون اینجا میخواییم درباره اسمِ مخاطبمون بپرسیم از سوم شخص استفاده می‌کنیم. اسم علی که یه مفهوم انتزاعیه اینجا سوم شخص محسوب میشه پس میگیم is و بعد هم که فاعل جمله رو میاریم your name و چون علی مخاطب ماست صفت ملکی مفرد مخاطب استفاده میشه. حالا چند بار این جمله رو با خودتون تکرار کنین جوری که درونی بشه براتون. یعنی اینطوری سؤال پرسیدن براتون ناخودآگاه بشه.
دقیقا همین شیوه برای سؤال با کلمه پرسشی Where‌هم استفاده میشه.
میخواییم از علی بپرسیم اهل کجاست. علی روبرومون ایستاده پس مخاطب ماست. سؤال از location‌هست پس با where‌جمله رو شروع میکنیم. و بعدش هم که قراره فعل بیاد. علی مخاطب ماست پس فعل are رو استفاده می‌کنیم. و در نهایت فاعل رو بیان می‌کنیم و from رو هم بخاطر اینکه مفهوم اهل جایی بودن لازمش داره بعد از این سه مورد اضافه می‌کنیم. ?where are you from

روش سوم:
پیش‌فرض روش سوم اینه که ذهن زبان‌آموز توانایی استقراء داره و خوبشم داره. یعنی خودش می‌تونه قاعده کلی رو از مثال‌ها نتیجه‌گیری کنه و نیازی به این عقب جلو کردن‌های اجزای جمله نیست. ضمن اینکه قاعده‌ای که زبان آموز خودش استنتاج کنه هیچوقت از یادش نمیره و همیشه باهاشه. در روش ما میگیم که آقاجان، این مثال‌ها رو ببین لطفا:
Where are you from?‌یعنی تو اهل کجایی؟
Where is she from? یعنی اون خانم اهل کجاست؟
Where are they from? یعنی اونها اهل کجان؟
و چند تا نمونه دیگه مثل همین‌ها.
حالا شما فرض کن من جلوت وایسادم و شما می‌خوای از من بپرسی که اهل کجام. چی میگی؟
حالا فرض کن میخوای از من بپرسی که اون آقا اهل کجاست؟ چه جمله‌ای استفاده می‌کنی؟
اگه دقت کرده باشین گرایش کتاب هم به استفاده از همین روشه در توضیح اکثر قواعد زبانی.
اینکه از کدوم روش استفاده می‌کنین انتخاب خودتون هست ولی طبیعتا هدف اینه که در آینده نزدیک، با در نظر گرفتن هدفتون از پرسیدن سؤال و با تصویر صحیح اینکه مورد سؤال کدوم یکی از اشخاص ۶گانه است بتونین سریع و بدون تأمل سؤالتون رو بپرسین.
این فیلم آموزشی، یک قسمت از ۳۰۰ قسمت دوره «مقدماتی آموزش زبان انگلیسی» میباشد. برای خرید این محصول از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *