subordinate

انگلیسی با فیلم، جلسه ۹: عبارت‌های Subordinate

در جلسه نهم از دوره انگلیسی با فیلم و در بخش بررسی، به موضوع ساختار جمله‌های تابع یا وابسته یا subordinate clauses می‌پردازیم.

از اینجا به تمامی جلسات انگلیسی با فیلم دسترسی داشته باشید

کلمه‌های Wh دار و نقش‌های آن‌ها

همه ما کم و بیش با کلمات Wh- دار در زبان انگیسی یا Wh-question words آشنا هستیم.

این کلمات که به نام interrogatives یا کلماتِ تحقیق و تفحص نیز شناخته می‌شوند جزو ۱۰۰۰ کلمه اولیه زبان انگلیسی هستند. اما این تنها نقش این کلمات نیست و یکی دیگر از کاربردهای شایع آن‌ها حضور در subordinate clauses یا جمله‌های تابع است.

از میان کلمه‌های wh- دار می‌توان what و when و where و who و whose و which و همچنین how را نام برد. کلمه پرسشی how با اینکه با wh- شروع نمی‌شود ولی به دلیل مشابهت در کاربرد و عملکرد، در این گروه دسته‌بندی می‌شود.

عبارت‌های تابع یا وابسته یا Subordinate clauses

در جمله‌های این جلسه دیدیم و شنیدیم:

You know what to do.

«تو می‌دانی چه باید انجام دهی.»

This is how we find out what is in those presents.

«اینگونه ما می‌فهیم چه چیزی درون آن هدایا وجود دارد.»

در جمله اول کلمه what و در جمله دوم کلمات how و what هیچیک نقش پرسشی ندارند.

در این جمله‌ها هر کدام از کلمات به نوعی نقشِ رابط را ایفا می‌کنند. در زبان انگلیسی به کلماتی یا حروفی که بین دو جمله نقش رابط را ایفا می‌کند، کلماتِ ربطی یا conjunction می‌گویند. اما کلماتِ how و what در جمله‌های بالا چنین نقشی ندارند.

دلیل اینکه ما به این کلمات، رابط نمی‌گوییم این است که پس از آن‌ها یک جمله کامل وجود ندارد. و تنها یک عبارت داریم که به تنهایی بی‌معنا است؛ برخلاف حالتِ ربط.

در چنین شرایطی ما عبارت بعدی را یک تابع از جمله یا عبارتِ subordinate می‌نامیم.

اگر بدنه کاربردی زبان انگلیسی را بصورت آماری نگاه کنیم، کاربرد کلماتِ wh- دار در نقش subordinate اگر بیشتر از پرسشی نباشد قطعا کمتر نیست.

در نظر داشته باشید که هر کدام از این کلمات در عبارات subordinate معنایی سازگار با معنیِ پرسشی خود دارند. به عنوان مثال اگر کلمه what? به معنی «چه چیزی» است، در این عباراتِ subordinate معنای «چه» یا «چیزی» می‌دهد.

توصیه ویژه ما به شما: خرید محصول آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن «شگفت انگیزان» . به وسیله این محصول،‌ زبان انگلیسی خود را با مشاهده فیلم متحول نمایید! 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *