phrasal verbs

انگلیسی با فیلم، جلسه ۵: Phrasal Verbs یا افعال چند قسمتی

در جلسه پنجم از دوره انگلیسی با فیلم و در بخش بررسی، به موضوع phrasal verbs یا افعال چند قسمتی و کاربرد آن‌ها در مکالمه می‌پردازیم.

از اینجا به تمامی جلسات انگلیسی با فیلم دسترسی داشته باشید

Phrasal Verbs به چه افعالی گفته می‌شود؟

در مثال بالا با هم عبارت gather everyone up را دیدم که به معنای «همه را جمع کردن» است. این فعل دارای دو قسمت gather و up است.

فعل‌های چندقسمتی از یک فعل اصلی و یک حرف اضافه یا بیشتر تشکیل شده‌اند. به همین خاطر به آن‌ها فعل‌های چند قسمتی گفته می‌شود.

اولین نکته قابل توجه در مورد این فعل‌ها این است که معنای فعل پایه (اینجا gather) ممکن است با معنای فعل چند قسمتی (یعنی gather up) تفاوت قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. گاهی نیز این تفاوت چشمگیر نیست.

در مقایسه فعل gather و gather up این تفاوت چندان بزرگ نیست ولی وجود دارد.

فعل gather با اینکه مشابه gather up به معنای «جمع‌آوری کردن» است ولی در موارد محدودی از پدیده‌های غیر مادی و غیر فیزیکی استفاده می‌شود:

She gathered some information about the exam.

«او درباره امتحان اطلاعاتی جمع‌آوری کرد.»

اما اگر شما می‌خواهید درباره جمع‌آوری کردن اجسام فیزیکی و مادی صحبت کنید به فعل جدیدی نیاز دارید. این فعل، همین phrasal verb یعنی gather up است:

He gathered up all the papers from the floor.

«او همه برگه‌ها را از کف زمین جمع‌آوری کرد.»

Phrasal Verb های جداشدنی و جدانشدنی

ویژگی مهم دیگر فعل‌های چند قسمتی این است که برخی از آن‌ها می‌توانند از حرف اضافه خود فاصله بگیرند و بعضی دیگر حتما باید متصل به هم باشند.

فعل gather up یک فعل چند قسمتی جداشدنی است. مشابه انیمیشن می‌گوییم gather everyone up. اما برای سایر فعل‌های دو قسمتی نمی‌توانیم از پیش حدس بزنیم و باید به دیکشنری مراجعه کنیم.

حتما بخوانید: توضیحات بیشتر درباره قواعد گرامری پیرامون فعل‌های دوقسمتی

توصیه ویژه ما به شما: خرید محصول آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن «شگفت انگیزان» . به وسیله این محصول،‌ زبان انگلیسی خود را با مشاهده انیمیشن متحول نمایید! 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *