3000 واژه آکسفورد

دانلود رایگان ۳۰۰۰ واژه آکسفورد یا The Oxford 3000

در بازار داغ مجموعه‌هایی همچون ۵۰۴ واژه و یا ۱۱۰۰ لغت، ماجرای ۳۰۰۰ واژه آکسفورد دیگر چه پدیده‌ایست؟ شما می‌توانید فایل پی دی اف این لغات را از لینک انتهای همین مقاله، رایگان دانلود کنید.

کسی نمی‌تواند انکار کند که یادگیری لغت و بحث vocabulary یکی از موضوعات مورد توجه در زبان‌آموزی است. بسیاری از زبان‌آموزان علاقمند و مخصوصا کسانی که قصد شرکت در آزمون‌های IELTS یا TOEFL را دارند با اندکی جستجو متوجه می‌شوند که دیر یا زود باید سراغ کتاب‌ ۵۰۴ واژه انگلیسی و ۱۱۰۰ words you need to know بروند.

اما یادگرفتن لغات این دو کتاب بطوری که در مکالمه و درک مطلب مفید واقع شود، برای بسیاری از زبان‌آموزان کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد و در نتیجه زبان‌آموزان به جای آموختن لغات مجبور می‌شوند به دنبال روش‌هایِ تفریح با لغات همانند کدینگ ۵۰۴ بروند.

راه چاره چیست؟

به عنوان مدرسی که در طول این سال‌ها به زبان‌آموزان فراوانی مشاوره داده‌ام و در ده‌ها جلسه تعیین سطح حضور داشته‌ام، با یقین می‌توانم بگویم که مشکل اکثر زبان‌آموزان، عدمِ شناختِ کافی نسبت به «واژگان پایه‌ایِ زبان انگلیسی» است.

عدم آگاهی کافی از اینکه کدامیک از لغات، واژگان حیاتی زبان انگلیسی هستند باعث می‌شود تا زبان‌آموزان شالوده مناسبی در بخش vocab را پایه‌گذاری نکنند و در نتیجه نتوانند در سطوح بعدی ساختمان لغات خود را ارتفاع بخشند.

کتاب ۳۰۰۰ واژه آکسفورد معیاری مناسب و راه چاره‌ای ارزشمند برای رفع این مشکل است.

اگر شما کتاب ۵۰۴ واژه انگلیسی بارونز را باز می‌کنید و نمی‌توانید معادل معنای انگلیسی یا همان لغات به کار رفته در definition این کلمات را بخوبی درک کنید، مشکل از دامنه لغات ابتداییِ شماست.

در مورد «انواع دامنه لغات زبان انگلیسی» اینجا بیشتر بخوانید.

مجموعه ۳۰۰۰ واژه آکسفورد پیش از آن که یک فایل آموزشی باشد یک سنگ محک و یک ترازوی معیار است. شما اکثر این لغات را در تعریف‌ها و توصیف‌های کتاب‌های انگلیسی و همینطور دیکشنری‌ها مشاهده می‌کنید. این تعریف‌ها فقط محدود به لغات و واژگان نیستند و شما این کلمات را در کتاب‌ها سطح مقدماتی و متوسط و حتی پیشرفته گرامری هم مشاهده می‌کنید.

بنابراین لازم است قبل از وارد شدن به پروسه یادگیری واژگان تخصصی حتما مطمئن شوید که با این ۳۰۰۰ واژه آکسفورد که در حقیقت ۳۰۰۰ واژه حیاتی و پرکاربرد زبان انگلیسی هستند بخوبی آشنا هستید.

شما در بخش انتهایی این مطلب می‌توانید فایل مربوط به ۳۰۰۰ واژه آکسفورد یا The Oxford 3000 را دانلود نمایید.

ویژگی‌های اصلی لیست ۳۰۰۰ واژه آکسفورد

مجموعه لغات ۳۰۰۰ واژه آکسفورد توسط محققین دپارتمان زبان دانشگاه آکسفورد گلچین شده است.

این واژگان ۳ ویژگی اصلی دارند.

ویژگی اول: تناوب استفاده و تکرار زیاد در زبان انگلیسی

محققین دانشگاه آکسفورد، از اطلاعات آماری دقیق مربوط به لغاتی که بطور مکرر در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند آگاهی دارند. در اصطلاح زبانشناسی به این بدنه گسترده از کاربردهای مختلف که توسط اَبَر رایانه‌های مخصوص گردآوری و ذخیره می‌شود corpus یا «پیکره زبان یا بدنه زبان» گفته می‌شود.

با دانستن اینکه چه لغاتی در حالِ حاضر بیش از سایرین استفاده می‌شوند، محقفین دانشگاه آکسفورد توانسته‌اند ابتدایی‌ترین و کاربردی‌ترین لغات را در بطور روشمند در این مجموعه گردآوری کنند.

یادآوری: رای یادگیری زبان انگلیسی، آموختن چه تعداد واژه لازم است؟

ویژگی دوم: تمایز بین گستردگی استفاده و تکرارِ صرف

اگر به پیکره یا corpus زبان انگلیسی بنگریم، کلماتی را خواهیم یافت که به نسبت سایرین کاربرد زیادی دارند ولی در حیطه‌ای تخصصی و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. کلمات روزنامه‌ای و واژگان تخصصی علمی مثال‌های خوبی از این نوع کلمات هستند.

بطور هوشیارانه از ورود این کلمات به ۳۰۰۰ واژه آکسفورد جلوگیری شده است. در خود دیکشنری آکسفورد این ۳۰۰۰ واژه با یک علامت کلید رنگی کوچک علامت‌گذاری شده‌اند. همچنین برای آن‌ها توضیحات گسترده‌تر و مثال‌های متنوع‌تری بیان شده است. این واژگان به کلیدواژه‌ها یا همان keywords مشهورند.

نکته مهم؛ سایر کلمات دیکشنری نیز همگی با استفاده از این ۳۰۰۰ واژه آکسفورد توضیح داده شده‌اند.

3000 واژه آکسفورد

ویژگی سوم: شمولِ کلماتِ آشنا

برخی از واژگان مهم که برای اکثر کاربران و سنخنوران زبان انگلیسی آشنا هستند نیز در این لیست آورده شده‌اند، با اینکه شاید چندان هم پرکاربرد نباشند. می‌توان از بین آن‌ها به واژگانِ مربوط به اعضای بدن انسان، کلمات پر کاربرد در سفر، و کلماتی که در توضیح و تفسیر مفاهیم ناشناخته به ما کمک می‌کنند، اشاره کرد.

لینک دانلود رایگان ۳۰۰۰ واژه آکسفورد

از اینجا فایل مربوط به ۳۰۰۰ واژه آکسفورد را دانلود کنید:

 

پیشنهاد ویژه ما برای شما،‌ خرید محصول «کلیه زمان های انگلیسی در کمتر از یکساعت» میباشد. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *