کلمات متضاد و کلمات هم معنی ؛ فصل ۳ از دوره زبان انگلیسی Select Readings

در قسمت دوم از فصل سوم در دوره Select Readings در سطح UpperIntermediate به بخش واژه‌سازی می‌رسیم. ساختار مورد نظر ما کلمات هم معنی یا synonyms و کلمات متضاد یا antonyms هستند.

از اینجا به جدول تمامی جلسه‌های دوره Select Readings دسترسی داشته باشید

مطابق برنامه جلسه مقدماتی این دوره، شما بخش‌های ابتدایی این فصل و مخصوصا تمرینات متن اصلی یا main passage و after you read را تکمیل نموده‌اید و اکنون زمان آشنایی با این ساختار یا کلمات هم معنی و کلمات متضاد فرا رسیده است.

آشنایی با مفهوم کلمات هم معنی و کلمات متضاد

همه ما کم و بیش با مفهوم کلمات هم معنی و کلمات متضاد در یک زبان آشنا هستیم.

دانلود: دانلود رایگان کتاب Select Readings UI فصل سوم + فایل صوتی

لیکن لازم است در زمینه استفاده از این واژگان در مهارت‌های زبان انگلیسی و مخصوصا آزمون آیلتس و تافل نگاهی دقیق‌تر به این دو مفهوم بیاندازیم.

در زبان انگلیسی وقتی می‌گوییم یک کلمه هم معنای کلمه دیگری است منظورمان مساوی بودن دو واژه از نظر معنایی نیست. منظور از هم معنی بودن، «شباهت معنایی» است، به اندازه‌ای که بتوان در یک موضوع خاص و در یک فضای کلام خاص یا همان context از یک کلمه به جای کلمه دیگر استفاده کرد.

در مورد کلمات متضاد نیز عکس همین تعبیر برقرار است.

مثال از جایگاه کلمات هم معنی

به عنوان مثال این دو جمله را ببینید:

The company was close to bankruptcy.

«شرکت به ورشکستگی نزدیک بود.»

The company’s bankruptcy was imminent.

«ورشکستگی شرکت غیرِ قابل اجتناب بود.»

دو صفتِ close و imminent اینجا به عنوان کلمات هم معنی به کار رفته‌اند. و اگر به لیست کلمات هم معنای close سری بزنید واژه imminent را مشاهده می‌کنید. اما باید توجه داشته باشید که هم معنی بودن این دو واژه «در چنین کاربردی» معنا پیدا می‌کند. اگر close در جمله‌ای به کار رفته بود که معنایِ «نزدیکیِ مکانی» را می‌رساند، در آن صورت نمی‌توانستیم واژه imminent را که به معنی «غیر قابل اجتناب» است جانشین آن کنیم.

مثالی از جایگاه کلمات متضاد

به طور مشابه به این دو جمله توجه کنید:

The documents were false.

«مدارک، جعلی بودند.»

The documents were authentic.

«مدارک، اصلی و معتبر بودند.»

دو صفتِ «false جعلی» و «authentic اصیل» در این کاربرد متضاد هم هستند. و در لیست کلمات متضاد یافت می‌شوند. اما باید دقت کنیم که هر یک از این دو واژه معانی دیگری نیز دارند. مثلا واژه false به معنای «نادرست و غلط» نیز هست و شما متضاد آن را از سؤالاتِ true/false می‌شناسید. در چنین کاربردی نمی‌توان واژه authentic را متضاد false دانست، چرا که کلمه «اصیل» متضادِ «غلط» نیست.

همه چیز درباره گرامر انگلیسی از مقدماتی تا پیشرفته

استفاده صحیح از چنین کلماتی مستلزم آن است که ما با معانی مختلف کلماتی که می‌آموزیم آشنا شویم. شما شناخت واژگان هم معنا و متضاد را باید جزیی از برنامه آمادگی خود قرار دهید تا در طول زمان دامنه واژگان خود را وسعت ببخشید.

کلمات هم معنی Synonyms و کلمات متضاد Antonyms در آیلتس

شما در هر ۴ بخش آزمون آیلتس به شناخت واژگان هم معنی و متضاد نیاز دارید. و هر چقدر دامنه واژگان شما در این مورد غنی‌تر باشد به طور مستقیم در نمره نهایی شما مشخص می‌شود.

  • در بخش listening شما واژه‌ای را می‌شنوید که باید در پاسخ‌نامه به دنبال متضاد یا هم معنی آن بگردید.
  • در بخش speaking شما باید نظرات و ایده‌هایتان را با کلمات خودتان بیان کنید؛ این نیازمند شناخت واژگان هم معنا و متضاد است. انعکاسِ بدون تغییر و طوطی‌وارِ عبارت‌ها و واژگانِ فرد مصاحبه کننده (یا parrotphrasing) امتیاز منفی محسوب می‌شود.
  • در بخش reading هم یکی از اهداف، به چالش کشیدن غنای واژگان شماست. به این صورت که در صورت سؤال از مهفومی پرسیده می‌شود که هم معنی یا متضاد آن در متن موجود است.
  • و همچنین در بخش writing مشابه بخش speaking، تنوع واژگان و بیان موضوع به شیوه‌های متنوع، و همینطور اِبرازِ موافقت یا مخالفت با یک ایده یا نظر نیازمند آگاهی از کلمات هم معنی و کلمات متضاد است.

در لیست زیر، مجموعه واژگان هم معنی و متضادی که برای آزمون آیلتس حتما به آن نیاز دارید آمده است. توجه کنید که در ستون سمت راست سطح هر واژه نیز بیان شده است؛ سطح A مقدماتی، سطح B متوسط و سطح C پیشرفته است. لیست زیر را دانلود کنید و آشنایی خود را با واژگان هم معنی و متضاد بسنجید:

چگونه کلمات هم معنی و متضاد را بشناسیم

معمولا در دیکشنری‌های مرجع و معتبر، حداقل برای واژگان مشهور و پرکاربرد، توضیحاتی جهت معرفی کلمات هم معنی آورده شده است.

اما به عنوان یک ابزار موازی و تخصصی برای همین کار می‌توانید از وبسایت Thesaurus.com استفاده کنید.

کلمات هم معنی

در این وبسایت شما با وارد کردن نام کلمه مورد نظر در نوار ابزار بالای صفحه، می‌توانید واژگان هم معنی را مشاهده نمایید. در ادامه نیز برای کلماتی که می‌توان برایشان معانی متضاد تصور کرد، بخش antonyms آورده شده است.

شما با افزایش دامنه لغات خود در بخش کلمات هم معنی و متضاد رشد چشمگیری در نتیجه آزمون‌های IELTS و TOEFL خود مشاهده خواهید کرد؛ چرا که هم در بخش شنیدار و نوشتار و هم مطالعه و مصاحبه، امتیاز مخصوصی برای سنجش ظرفیت واژگان شما لحاظ شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *