دوره زبان انگلیسی

پیراهن لیونل مسی و چالش دوره زبان انگلیسی مجازی!

تی‌شرت لیونل مسی و یک دوره زبان انگلیسی مجازی … این دو چه نسبتی ممکن است با هم داشته باشند؟!

در شهرآورد پایانی فصل ۲۰۱۶-۲۰۱۷ بین تیم‌های رئال مادرید و بارسلونا، نتیجه ۲-۲ مساوی بود. هر دو تیم شانس قهرمانی داشتند و این حساسیت لحظات پایانی بازی را دو چندان کرده بود.

پس از کش و قوس‌های فراوان در نهایت این لیونل مسی بود که با گشودن دروازه رئال مادرید نتیجه بازی و سرنوشت لالیگا را به نفع بارسلونا تغییر داد. اما پیروزی برخاسته از این گل، تنها چیزی نبود که در رسانه‌ها منعکس شد. شادی منحصر به فرد مسی و افتخار به پیراهنش نیز تا مدت‌ها نقل مجالس و محافل ورزشی و شبکه‌های اجتماعی گشت. و فرصتی را برای نگاه دقیق به پیراهن او و تأمل در آن ایجاد کرد!

اما این موضوع چه ربطی به دوره زبان انگلیسی مجازی و وبسایت ما دارد؟ به شما اطمینان می‌دهم که این دو موضوع به هم مربوطند. و اگر فکر می‌کنید این‌ها خیالات یک پیرمرد متوهم است که نمی‌داند درباره چه سخن می‌گوید، باید در پاسختان بگویم که じゃない! این‌ها خیالات پیرمردی متوهم است که دقیقا می‌داند درباره چه چیزی سخن می‌گوید! ?

پیراهن لیونل مسی و همه فواید آن

وقتی یک بازیکن مطرح فوتبال به باشگاه تازه‌ای منتقل می‌شود، موجی از منافع جدید را همراه خود می‌آورد. برخی تصور می‌کنند که با خرید یک بازیکن نجومی، باشگاهِ مقصد صرفا وارد یک فرایند سرمایه‌گذاری طولانی مدت شده است. یعنی باشگاه امروز هزینه‌ای را می‌پردازد که ممکن است فردا برایش سود یا ضرر داشته باشد. و این سود و ضرر به عملکرد آن بازیکن مربوط است.

اما این فقط بخش کوچکی از واقعیت است. یک بازیکن سرشناس از لحظه ورود به باشگاه هدف با خودش سود و منافع مختلفی را به ارمغان می‌آورد که تنها بخشی از آن به عملکرد او داخل مستطیل سبز باز می‌گردد.

از میان این مزایا، آورده‌های تبلیغاتی مختلف برای باشگاه بسیار مورد توجه است. و البته بهترین نوع کالای تبلیغاتی برای باشگاه، فروش پیراهن ورزشی است.

اگر باشگاه بخواهد از بازیکن فوق ستاره‌اش در فیلمی تبلیغاتی استفاده کند، باید از حضور فیزیکی خود بازیکن بهره ببرد و در نتیجه بازیکن از زمین تمرین دور بماند. اگر لازم باشد که بازیکن در مراسمی حضور یابد باز هم این سناریو باید تکرار ‌شود.

اما فروش تی‌شرت ورزشی از تمامی این چالش‌ها فارغ است. باشگاه و بازیکن کار خودشان را می‌کنند و بدون کمترین دخالت، از مزایای فروش محصولی لذت می‌برند که تولید آن بطور خودکار و با کمترین زحمتی انجام می‌شود. شاید برای برخی این خبرِ تازه‌ای باشد که سود مالی حاصل از فروش پیراهن ورزشی یک بازیکن سرشناس، معمولا در چند ماه اولِ عضویت، هزینه چند ده میلیون دلاری انتقال آن بازیکن را پوشش می‌دهد!

اما حالا واقعا این صحبت‌ها چه ربطی به دوره زبان انگلیسی دارد؟

چالش اصلی یک دوره زبان انگلیسی مجازی

اگر با دقت به «فضای مجازی» بنگرید، حتما تایید خواهید کرد که این فضا یک رسانه مستقل است. همانطور که «تلویزیون» یک رسانه مستقل است. همان گونه که «کتاب» یک رسانه مستقل است. همانطور که «هنر نقاشی» و «موسیقی» هر یک رسانه‌های مستقلی هستند. یک رسانه مجموعه‌ای از عناصر مختلف است که در قالب یک سیستم می‌تواند پیامی را از گوینده به مخاطب منتقل کند. منظور از «رسانا بودن یک رسانه» نیز همین است. حال این پیام می‌تواند تفریحی، علمی، آموزشی و یا دارای هر محتوایی دیگری باشد.

در هر رسانه چهار عنصر وجود دارد. این عناصر عبارتند از مواد خام، ابزار مورد استفاده، تکنیک استفاده از مواد خام، و سبک به کار رفته در این رسانه.

به عنوان مثال در رسانه نقاشی، یک نقاش ممکن است از مواد خامِ رنگ روغن، با ابزار چاقوی نقاشی، و با تکنیکِ اِسگرافیتو (sgraffito) برای خلق یک نقاشی در سبکِ تاریخی استفاده کند.

بطور مشابه وقتی یک دوره زبان انگلیسی وارد فضای مجازی می‌شود باید آگاه باشد که در یک رسانه جدید مشغول فعالیت است. و به همین خاطر ضروری است که این ۴ عنصر را برای فضای مجازی بازتعریف کند. اینکه محتوای مورد استفاده با این فضا هم‌خوانی داشته باشد؛ اینکه ابزارِ به کار رفته در راستای تسهیل آموزش و آسانیِ دسترسیِ زبان‌آموزان باشد؛ و اینکه تکنیک آموزشی و همینطور سبک (یا همان متدولوژیِ) به کار رفته منطبق با ساحت فضای مجازی باشد، همگی عناصری هستند که باید در سیستمِ یک دوره زبان انگلیسی مجازی لحاظ شوند.

در غیر اینصورت این محصول نمی‌تواند از این رسانه، بهره حداکثری را ببرد. و در عوض مجبور می‌شود از عناصر یک رسانه دیگر (مثل کلاس‌های حضوری زبان) در رسانه مجازی استفاده کند. و این دقیقا مشابه استفاده از رنگ روغن در رسانه موسیقی است!

آموزش زبان در رسانه‌ مجازی

چالشی که بیشتر دوره‌های مجازی زبان انگلیسی از آن رنج می‌برند عدم تناسب عناصر موجود در آن‌ها با فضای مجازی است. همانطور که پیشتر نیز با هم صحبت کردیم، بخش عمده‌ای از دوره‌های آموزشی موجود در فضای مجازی، دوره‌های سایه هستند.

بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی از صفر در فضای مجازی در مقایسه با دوره‌های سایه

دوره‌های سایه در حقیقت فایل‌های صوتی یا تصویری ضبط شده کلاس‌های زبان هستند که (گاهی) به همراه یک فایل پی‌دی‌اف یا پاورپوینت در اختیار زبان‌آموزان قرار داده می‌شوند.

از دیدِ آموزشگاه یا تیم انتشار دهنده این محتوا، این کار بسیار مفید است. چرا که نه تنها قبلا در کلاس‌های حضوری هزینه دوره‌ مذکور دریافت شده بلکه با تبلیغ کافی روی این دوره‌ها می‌توان بدون دخالت مستقیم و با صرف کمترین میزان زحمت در فضای مجازی نیز به کسب درآمد از این دوره‌ها پرداخت.

این نگرش بسیار ساده‌اندیشانه است و در عمل دقیقا همان ماجرای فروش پیراهن توسط باشگاه است.

متاسفانه در کشور ما، اکثر دوره‌های آموزشی موجود در فضای مجازی برای این رسانه طراحی نشده‌اند، و نه در بخش محتوای خام، نه ابزار مورد استفاده، و نه تکنیک و نه سبک تولید و ارایه، در هیچکدام بطور تخصصی کار نکرده‌اند.

یکی از دلایل اصلیِ تشکیل تیم آموختن دات کام نیز پر کردن همین خلاء است. امید ما این است که با تولید محتوایی متناسب با این رسانه، بتوانیم به نوبه خود در راستای فرهنگِ جدی گرفتن فضای مجازی و فراگیر شدن آن گام برداریم. و این امر با پیشتیبانی و راهنمایی شما زبان‌آموزان گرامی امکان پذیر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *