مهارت های ریدینگ آیلتس به همراه مثال

برای موفقیت در آزمون IELTS باید با مهارت های ریدینگ آزمون آیلتس آشنا باشید. علاوه بر اینکه باید به خوبی یک متن عمومی یا آکادمیک را بخوانید و درک­ کنید، نیازمند کسب مهارت‌هایی هستید که سرعت عمل و دقت شما را نیز بالا ببرد تا بتوانید در زمان محدود آزمون، متن‌ها یا passages را که نسبتاً طولانی هستند به سرعت تندخوانی یا skim کرده، توضیحات را درک کنید. به این سطح از درک متن «understanding explanation» می‌گوییم. همچنین لازم است موضوعات کلی متن را بفهمید یعنی سطحِ «global understanding» و همچنین باید بتوانید به سوال­‌های مربوط به شناخت مشخصه‌­های متن یا «features of a passage» مثل عنوان اصلی، عنوان فرعی، نمودار، کپشن، زیرنویس و … را درستی پاسخ دهید.

این مقاله سعی دارد تا توضیحی درباره این مهارت‌ها به شما ارایه دهد و شما را در تمرین این مهارت‌ها یاری نماید.

مهارت‌ های ریدینگ آیلتس در یک نگاه

 • شناخت مشخصه‌های اصلی متن‌های آیلتس یا Features of Passages
  عنوان متن، عنوان فرعی، تصاویر، کپشن، ستون‌ها، زیرنویس‌ها، پاراگراف‌ها و جداول.
 • مهارت تندخوانی یا Skimming
  مهارت تندخوانی، یعنی نگاه سریع به متن با این هدف که مطالب اصلی کجای یک متن قرار دارند.
 • درک کلی از متن یا Global Understanding
  تعیین عنوان برای یک مطلب و یا گاهی تطبیق عناوین مناسب با پارگراف‌ها

مهارت های ریدینگ آیلتس : شناخت مشخصه‌های متن

مشخصه­‌های یک متن «features of a passage» هر آن چیزی است که در ساختار یک کتاب، مجله یا روزنامه ممکن است با آن مواجه شوید؛ و آزمون آیلتس سعی دارد تا توان شما در شناسایی این نوع اجزا را بسنجد. برای این منظور به این بخش از «روزنامه واشنگتن» پست دقت کنید:

مهارت های ریدینگ آیلتس

به طور کلی شما باید قادر به شناسایی اجزای زیر در یک «متن Passage» باشید:

 • Heading عنوان یا تیتر اصلی: عنوان اصلی یک متن معمولاً با فونتی بزرگتر و در بالای متن نوشته می­‌شود.
 • Subheading عنوان فرعی: با تیتری کوچکتر از عنوان اصلی نوشته شده و توضیح بیشتری درباره عنوان به ما می‌­دهد.
 • Figure/illustration تصویر: تصویر مرتبط با متن است که در متن جای داده شده است.
 • Column ستون: در روزنامه­‌ها و مجلات معمولاً متن­‌ها به صورت ستون­‌هایی از نوشته دیده می‌­شوند. این «ستون­‌ها» می­توانند حاوی چندین پاراگراف باشند.
 • Footnote زیر­نویس: توضیحی اضافه در­باره کلمه یا عبارتی در متن اصلی است، که به صورت جدا از متن نوشته می‌­شود. معمولاً در کنار زیر­نویس هر کلمه علامتی وجود دارد که برای یافتن کلمه مربوط به آن در متن اصلی است.
 • Caption توضیح تصویر: شرح و توصیفی از تصویر عکس است که همراه عکس آورده می­‌شود.
 • Paragraph پارگراف: هر متن یا Passage شامل بندهایی است که که به آنها پاراگراف گویند. ابتدای هر پاراگراف معمولاً یک فرورفتگی کوچک دارد.
 • Table جدول: جدولی که حاوی اطلاعاتی عددی یا نوشتاری باشد.

به عنوان تمرین تلاش کنید تا این شاخصه‌ها را در متن‌های یک روزنامه یا کتاب انگلیسی جستجو کنید.

مهارت های ریدینگ آیلتس : تند­خوانی skimming

تکنیک‌های تند­خوانی از مهمترین مهارت های ریدینگ آیلتس هستند. شما به این مهارت‌­های اساسی برای نتیجه ­گرفتن در این آزمون آن نیاز دارید. برای این منظور باید مهارت خود را در خواندن صحیح متن­‌های انگلیسی بالا برده و دایره لغات خوبی در ذهن خود ایجاد کنید.

هدف از «اسکیم‌ ­کردن یا skimming» درک موضوع کلی یک متن است، پس این که چه جزییاتی در متن موجود هست، اهمیت ندارد. در اسکیم ­کردن یک متن باید خواندن بعضی جملات و یا توضیحات اضافی را کنار بگذارید، بیشتر روی افعال تمرکز کنید، کمی هم باید از ذهنتان کمک بگیرید و مطالب را به هم ارتباط دهید و حدس بزنید. متن زیر برگرفته از بخش reading یک آزمون رسمی آیلتس است که با عنوان «spider silk cuts weight of bridges» که یعنی «ابریشمِ عنکبوت وزن پُل‌ها را به شدت کاهش می‌دهد» ارایه شده است. در ادامه، متنِ مقاله زیر را با استفاده از دکمه دانلود دریافت نمایید.

شما متن زیر را در چند دقیقه می­خوانید؟ این تستی از سرعت مطالعه شما است. متن زیر، حدود ۷۰۰ کلمه است. سرعتِ هدفِ شما در اسکیم کردن یک متن باید «۱۰۰ کلمه در ۳۰ ثانیه» باشد. یعنی این متن را باید نهایتا در مدت زمانِ «سه دقیقه و نیم» اسکیم کنید. توجه داشته باشید که سرعت متعارف اسکیم کردن برای شرایط خارج از آزمون «۱۰۰ کلمه در ۲۰ ثانیه» است که به خاطر حساسیت آزمون، کاهشِ آن طبیعی است.

مهارت های ریدینگ آیلتس

در اسکیم‌­کردن باید یک «دید کلی» نسبت به متنی که می­‌خوانید به دست آورده و «ایده اصلی» آن را متوجه شوید. نباید زمان خود را صرف جزییات، توصیفات، اعداد و ارقام و اسامی موجود در متن کنید. سعی کنید تنها روی افعال جملات تمرکز کنید.

پس در اسکیم­‌کردن:

 • «عنوان یک مطلب» به شما کمک می­کند که حدس بزنید مطلب درباره چه چیزی بحث می­‌کند، پس به عنوان دقت کنید.
 • بیشتر روی «جملات ابتدایی و انتهایی پاراگراف‌­ها» تمرکز کنید و موضوع آن پاراگراف را به خاطر بسپارید.
 • در اسکیم­‌کردن از نگاه کردن به جزییاتی مانند اسامی، تاریخ­‌ها صرفِ ­­نظر کنید.

مهارت های ریدینگ آیلتس : درک کلی از متن

 در برخی از سوالات آزمون Reading آیلتس از شما خواسته می­‌شود تا «عنوانی را به یک پاراگراف یا قسمتی از متن بدهید». برای این منظور لازم است شما با خواندن متن، متوجه «موضوع کلی» آن شده باشید تا مناسب­ترین عنوان را به آن اختصاص دهید. این نوع سوالات مهارت شما در «درک کلی از یک متن یا global understanding» را مورد آزمون قرار می­دهند.­

مثال زیر یک نمونه از سوالاتی است که نیاز به مهارتِ global understanding دارد.

مهارت های ریدینگ آیلتس

در بخشِ سؤال، که در بالا مشاهده می‌کنید، داخل کادر به شما ۹ عنوان ارایه شده است. این ۹ عنوان با شماره‌های یونانی i تا ix نوشته شده‌اند.

در ادامه سؤل، متنی شامل ۷ پاراگراف آماده است:

مهارت های ریدینگ آیلتس

در متن بالا، پاراگراف­‌ها یا Passages با حروف A تا G نامگذاری شده‌­اند و از شما خواسته شده تا عناوین موجود در کادرِ list of heading را به پاراگراف‌های متن اختصاص دهید. شما باید از بین این  ۹ عنوان، ۷ عنوان را که مناسب هر پاراگراف هستند انتخاب نمایید.

لازم است تا با اسکیم­‌کردن متن، دیدی کلی از موضوع هر پاراگراف به دست آورید و عنوان مناسب برای آنها را از کادر انتخاب کنید.

این سوال مهارت شما در درک کلی متن را می­سنجد­. به طور کلی برای خواندن هر passage و پاسخ دادن به سوالات مربوط به آن، حدود ۲۰ دقیقه زمان دارید. متن بالا را در چند دقیقه می­‌توانید بخوانید؟ در چند دقیقه می‌­توانید اسکیم کنید؟

اسکیم‌­کردن و تند­خواندن مطلب به تنهایی تعیین کننده نیستند، به خاطر داشته باشید که باید ایده اصلی متن را نیز درک کرده باشید. همچنین باید بدانید هر پاراگراف از متن به طور کلی درباره چه موضوعی بحث می­کند.­

در این گفتار با هم مهارت های ریدینگ آیلتس را که پیش از هر موضوع دیگری به آن‌ها نیاز دارید مورد بررسی قرار دادیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *