معنی have و have got

گرامر دوره مقدماتی: ساختار و معنی have و have got

در این جلسه شما زبان آموزش محترم با ساختار و معنی have و have got آشنا خواهید شد. توصیه می‌شود قبل از مطالعه مطلب «ساختار و معنی have و have got» فیلم آموزشی «ساختار و معنی have و have got» را به صورت کامل مشاهده نمایید و در صورتی که به سوال یا مشکلی برخورد کردید از بخش نظرات همین صفحه مطرح نمایید تا پاسخ آن را دریافت نمایید.

 

برای دانلود این فیلم باید عضو سایت شوید. در صورتی که عضو سایت هستید اینجا کلیک نمایید و اگر عضو سایت نیستید برای عضویت در سایت اینجا کلیک نمایید.

ساختار و معنی have و have got

در این بخش با هم این توانایی رو کسب می‎کنیم که در زبان انگلیسی از ساختار و معنی have و have got  استفاده کنیم و بشناسیمش.

فقط این نکته رو در نظر داشته باشین که مطالب این بخش کمی بیشتر از چیزایی که تا الان یادگرفتیم دقیقن. و یه سری ظرافت‌هایی توشون هست که نیاز به دقت مضاعف دارن.

قبل از هر توضیح بیشتری اول با خود ساختارِ نحوه بیانِ داشتن آشنا بشیم:

اگه من بخوام بگم من یک خودکار دارم میگم.

I have got a pen

فعلا، در این ساختار شما دو کلمه have و got‌‌ ‌ به عنوان یک عبارت واحد و یک فعل در نظر بگیرید.

اگه بخوام بگم تو، که یه نفری، یک خودکار داری میگم You have got a pen

و اگه بخوام بگیم اوی مذکر یا مونث یا مثلا اون جسم یک خودکار داره میگیم

He has got a pen

She has got a pen

و

It has got a pen  برای غیر انسان.

و به همین ترتیب داریم

We have got a pen

You have got a pen

They have got a pen

این نحوه استفاده، اصل درس امروز ماست. و یادگیری همین نوع استفاده برای این بخش مقدماتیِ ما کفایت میکنه.

اما من یه سری توضیحاتی رو هم خدمت شما دوستان ارائه می‌کنم که دونستنشون خالی از لطف نیست؛ مخصوصا اینکه بعدا با این توضیحات کار خواهیم داشت.

توضیح اول اینه که نحوه استفاده از این ساختارِ «داشتن» که در زبان انگلیسی با استفاده از فعل to have بیان میشه، یه جورایی شبیه استفاده از فعل to be  می‌مونه که برای ضمیرهای متفاوت شکل‌های مختلفی داشت. بر خلاف یک فعل عملی؛ یک فعل عملی مثل to learn به‌ معنای آموختن در زبان انگلیسی برای تمامی ضمیرها به یک شکل میاد. میگیم I learn you learn he/she/it  learns we learn you learn they learn اما دیدیم که در افعال to be‌ میگفتیم I am You are He is She is  شکل و فورم فعل تغییر میکنه. فعل to have  هم یکی دیگه از این افعل خاص هست و می‌بینید که در حالت سوم شخص کلا شکلش تغییر میکنه. بغیر از این مورد، فعل to have با  فعل to be شباهت‌های دیگه ای هم داره. اگه یادتون باشه قبلتر گفتیم که فعل to be علاوه به اینکه وقتی تنهایی میاد معنای «بودن» میده، کاربردهای فراوان دیگه‌ای هم در نقش فعل «کمکی» داره؛ و به این مطلب هم اشاره کردیم که به فعل کمکی میگیم Auxiliary verb یا Helping verb؛ دوستان، تمامی این کاربردها در مورد فعل to have‌ هم صدق میکنه. فعلِ to have یه جاهایی تنها میاد و مستقل استفاده میشه. و جاهای دیگه در نقش فعل کمکی ظاهر میشه در بیان زمان‌های مختلف یک فعل نقش بسیار بسیار مهمی ایفا میکنه که ما فعلا با این موضوع خیلی کار نداریم تا جلسات آینده. این بخش اول مقدمه ما درمورد بیان «داشتن».

توضیح دوم در مورد ساختار بیان داشتن در زبان انگلیسی،  به این موضوع برمیگرده که معمولا «داشتن» در زبان انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی به دوشکل متفاوت از هم بیان میشه. و اینجا اون جاییه که دقت زیاد می‌طلبه.

حتما بخوانید: اموزش زبان انگلیسی با فیلم و انیمیشن

بذارین در عمل و در قالب مثال تفاوت رو ببینیم. فرض کنین می خواییم بگیم که «من یک خودکار دارم». در زبان انگلیسی امریکایی میگیم:

I have a pen. اینجا فعل have‌ دقیقا معنای داشتن میده. یکی از معناهای فعل to have در صورت تنها اومدن، داشتن هست.

اما در زبان انگلیسی بریتانیایی، همونطور که پیشتر هم با هم دیدیم، مرسومه که میگیم I have got a pen. و این جمله از نظر معنایی دقیقا معادل همون جمله I have a pen هست. نکته‌ای که باید اینجا بهش دقت کنین اینه که در این جمله، برخلافِ جمله I have a pen بخشِ have از این فعل دوقسمتیِ ما، دربردارنده معنای داشتن نیست. اینجا بخشِ got هست که معنای داشتن رو بهمراه داره و have‌ در اینجا همون نقش کمکی رو چند لحظه قبل بهش اشاره کردیم رو داره. فعل got شکل تغییر یافته‌ای از فعل get to  به معنای در اختیار داشتن هست که در اثر قرارگرفتن، کنار همین have‌ شکلش تغییر پیدا کرده. واقعیت اینه که این ساختار Have + شکل تغییر یافته فعل، یه ساختار زمانی است که در زبان انگلیسی بهش میگم Present perfect tense  که ترجمه میشه به «زمانِ حالِ کامل» و یه جورایی معناش شبیه ماضی نقلی در زبان فارسیه. این مطالبی که الان با هم دیدیم و شنیدیم رو دوباره و با تفصیل بیشتر در آینده و در مبحث زمان‌های مختلف یاد خواهیم گرفت.

پس اگه این توضیحات رو کامل متوجه نشدین خیلی مهم نیست چون جزء دورس آینده ما هستن. تنها چیزی که لازمه الان یاد بگیریم نحوه استفاده از این ساختار Have got هست  که چند دقیقه قبل باهاش آشنا دیدم؛ که بود:

ضمیر + Have/Has + got + مفعول یعنی اون شیئی که میخواییم داشتنش رو بیان کنیم.

این فیلم آموزشی، یک قسمت از ۳۰۰ قسمت دوره «مقدماتی آموزش زبان انگلیسی» میباشد. برای خرید این محصول، از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *