متن توصیفی یا Descriptive Passage در آزمون آیلتس

در بخش reading آزمون آیلتس با سه passage یا متن روبرو می­‌شوید که در آزمون­‌های جنرال و آکادمیک موضوع این متن­‌ها با هم تفاوت دارند اما در هر دو آزمون، این متن­‌ها توصیفی هستند  ولی با رویکردهایی مختلف؛ به عنوان مثال در آزمون جنرال آیلتس شما توصیفی از یک فعالیت اجتماعی، یک نوع گیاه یا حیوان را خواهید خواند و در آزمون آکادمیک مثلاً توصیف یک وسیله مهندسی یا تاریخچه ربات­‌ها را باید انتظار داشته باشید. به عبارتی متون علمی در بخش reading آزمون آکادمیک آورده می­‌شود.

متن توصیفی یا Descriptive Passage چیست؟

متن توصیفی یا descriptive passage در واقع متنی است که سعی شده در آن تمام جزییات یک موضوع بیان شود، احساسات نویسنده درباره آن موضوع آورده شده و همچنین تجربه­‌ای که نویسنده در ارتباط با آن موضوع داشته نیز می­‌تواند در محتوای این توصیفات وارد شود. مثال زیر نمونه‌­ای از یک متن توصیفی است:

Along the coast, mountains rise from the sea. There are a few low trees in the southwest, but no forest. snow covers everything in winter, but in summer very low plants cover the ground between the sea and the ice sheet.

در متن بالا توصیفی از یک منطقه را خواندید. جزییاتی از این منطقه در فصل‌­های زمستان و پاییز بیان شده که به خواننده کمک می­کند تا تجسمی درباره آن داشته باشد. این یک متن توصیفی است.

تحلیل متن آیلتس: شناخت ایده‌های اصلی متن از ایده‌های فرعی

متن زیر بخشی از قسمت انتهایی یک متن توصیفی می­‌باشد که در آزمون آیلتس آکادمیک آورده شده است. عنوان این متن «Experience versus speed» یعنی «تجربه در مقابل سرعت» است و موضوعی علمی را شرح و توصیف می‌کند.

مهارت‌های لازم برای پاسخ به سؤالات متن توصیفی

این مقاله برای مهارت در پاسخ­گویی به سوالات reading آزمون آیلتس، چهار مطلب را به شما آموزش می­‌دهد.

اسکن کردن Scanning

اسکن کردن به معنی جستجو و خواندن سریع متن برای یافتن کلمه یا عبارتی خاص می‌­باشد. در این نوع جستجو شما دقیقاً می­‌دانید که به دنبال چه می­‌گردید. مثلاً یک اسم­، تاریخ یا کلمه خاص. شما برای اسکن کردن متن کافی است تا نگاه خود را روی متن passage حرکت دهید، و دنبال هدف خود باشید. لازم نیست تا به معنای جملات دقت کنید. برای تمرین، متن بالا را برای جستجوی کلمات «a 70-year-old» و «mouse» اسکن کنید.­

همچنین در پاسخ دادن به سوالاتی با جواب کوتاه یا short answer questions نیازمند یافتن اطلاعات خاصی از متن هستید که مهارت اسکن­ کردن شما را می­‌طلبد.

 استفاده از کلمات متن Using words from the passage

استفاده از کلمات متن  در سوالاتی مطرح است که در متن سوال با چنین چیزی مواجه شوید: «no more than two words» یا «no more than two words and/or a number» یا مواردی این چنین. باید مراقب باشید در پاسخ به چنین سوالاتی هرگز بیش از آنچه که خواسته شده پاسخ ندهید.

نکته مهم این که اگر از شما خواسته شود «دو کلمه و/ یا یک عدد» بنویسید جواب‌­هایی که می­‌دهید باید شامل این موارد باشد:

  • یک کلمه
  • یک کلمه + یک عدد
  • دو کلمه
  • دو کلمه + یک عدد

می­توانید عدد را به صورت نوشتاری بنویسید. مثلاً بنویسید ۲۴ یا twenty four هر دوی این جواب­‌ها یک عدد در نظر گرفته می‌­شوند. حتی لازم نیست فاصله بین twenty و کلمه four را از بین ببرید و آنها را به هم بچسبانید. سوال زیر نمونه‌­ای از سوالات بخش ریدینگ آزمون آیلتس می­باشد، که تسلط شما را برای پاسخ دادن به این نوع سوالات می‌­طلبد.

متن توصیفی

بعد از خواندن متن درون کادر باید مطابق با آنچه از شما خواسته شده یعنی «no more than three words» پاسخ دهید. به عبارتی نباید جواب­‌های شما بیشتر از سه کلمه باشند. این کلمات باید از درون کادر انتخاب شده باشند.

تکمیل کردن متن/ فلوچارت/ تصویر

پیش از آنکه به توضیح این دسته از سوالاتی بپردازیم که شامل تکمیل کردن نوشته/فلوچارت /تصویر (یعنی notes/flowchart/diagram) است، لازم است تا با paraphrase آشنا شوید.

عبارت paraphrase به معنای تفسیر کردن است و در کاربرد، استفاده از کلمات مختلفی است که معانی یکسانی دارند. آزمون­‌گیرندگان آیلتس برای اینکه مهارت شما در درک مطلب را بسنجند، سوالاتی می‌­پرسند که قدرت تفسیر کردن شما را آزمایش کنند. به سوال زیر دقت کنید:

For Question 6, which word/s in the passage mean the same as ‘used for’?

در این پرسش خواسته شده تا کلمه‌­ای را در متن پیدا کنید که هم معنی با «used for» باشد. برای مهارت در paraphrase یا همان تفسیر کردن باید علاوه بر تمرین درک مطلب، کلمات هم معنی را نیز آموخته باشید. انتظار این سؤال از شما این است که بدانید عبارت «used for» به معنای «به کار بردن جهت انجام فعالیتی» است.

یکی دیگر از معمول‌­ترین سوالاتی که در آزمون ریدینگ آیلتس با آن مواجه هستید، تکمیل­ کردن جمله یا complete sentence است. در این سوالات شما باید جاهای خالی متنی را که داده شده با کلماتی از متن پر کنید.

پر کردن فلوچارت نیز یکی دیگر از انواع سوالات این بخش است. فلوچارت یا flow chart در واقع جدولی است که روند یک پروسه یا فرایند را نشان می‌دهد.

در این سوالات روند توسعه یا تکامل موضوعی که در passage بیان شده به صورت جملاتی با جای خالی از شما پرسیده می­شود. این جملات به ترتیب هستند و یک فلش روند آنها را نشان می­‌دهد.

متن توصیفی

در نمونه سوال فوق، روند ساخت تولید شکلات به صورت جای خالی پرسیده شده است. البته ما passage این سوال را نیاورده‌­ایم.

سوالات جای­ خالی می­‌توانند در قالب یک note یا نوشته و نمودار یعنی diagram نیز باشند. نمونه زیر پرسشی است که جاهای خالی note باید در آن پر شوند.

در این سوال خواسته شده تا جاهای خالی note با بیش از یک کلمه و/یا یک عدد پر نشوند. بنابراین شما می­‌توانید جاهای خالی را با «یک کلمه» یا «یک عدد» و یا «یک عدد + یک کلمه» پر کنید.

برخی سوالات نیز یک دیاگرام یا تصویر را نشان داده‌­اند، و از شما می‌­خواهند تا اجزای مختلف آن را نام‌گذاری کنید، که با مطالعه Passage مربوطه باید جاهای خالی را پر کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *