فیلم دیدن انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

یادگیری زبان را از کجا شروع کنیم؟ بهتر بگویم، یادگیریِ «مکالمه زبان» را از کجا شروع کنیم؟

 

این بیشترین سؤالی است که زبان‌آموزان به پاسخش فکر می‌کنند. هر چه باشد هدف نهایی یادگیری زبان انگلیسی این است «بتوانیم با افرادی که به این زبان صحبت می‌کنند ارتباط برقرار کنیم.»

یکی از بهترین پاسخ‌هایی که به این سؤال داده می‌شود این است که «شما باید در هر سطحی از زبان که هستید (از مقدماتی A1 تا پیشرفته و بعد از آن C2) با زبان اصیل در ارتباط باشید. حداقل کاری که برای حفظ این ارتباط می‌توانید انجام دهید، تماشای فیلم و سریال است

اما یک چالش بزرگ پیش روی ما زبان‌آموزان است. چالشی که انگار به اندازه بزرگی خود مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. مشکل چیست؟

چالشی که گربیان‌گیرِ مهارتِ شنیدارِ شماست

مشکلی که در عین سادگی و بدیهی بودن … کمی طنز به نظر می‌رسد. به قول آن دوست زبان‌آموز که در اولین جلسه تماشای فیلم به من گفت:

«استاد محترم … یه مشکل کوچولویی هست و اونم اینه که اینا که تو فیلم حرف میزنن، کلا دارن به یه زبان دیگه‌ای حرف میزنن و من هیچی از مکالماتی که رد و بدل میشه رو نمی‌فهمم … انگار که تو پس‌زمینه داره نویز پخش میشه. چطور انتظار دارین که من شروع کنم به تمرینِ فیلم دیدن، با اینکه چیزی متوجه نمیشم؟»

ساده است که در پاسخ به این چالش بگوییم: «خُب اصل یادگیری زبان همین است دیگر! یادگیری زبان یعنی شنیدن چیزهایی که به زبانی دیگر است!»

اما حقیقت این است که این چالش، یک نگرانیِ بِجا، واقعی و قابل تأمل است. چطور وقتی گوش ما و دستگاه شنیداری ما توان درک محتوایی تازه را پیدا نکرده است انتظار داریم که فیلم و سریال را بشنویم و متوجه شویم؟

اما مثل هر چالش دیگری، برای این هم راه حل وجود دارد.

اگر شما یکی از همین زبان‌آموزان هستید جمله پایین را بشنوید:

آیا توانستید این جمله را درک کنید؟ جمله‌ «.I’m not happy» تنها از چند واژه تشکیل شده است. و با چندبار شنیدن می‌توان بخش‌های تشکیل دهنده آن را درک نمود.

آیا توانستید کلمات این جمله را با زیرنویس تطبیق دهید؟ گرامری که در این جمله استفاده شده است در سطح ابتدایی بوده و حتی اگر با آن آشنا نباشید می‌توانید خیلی ساده و سریع آن را بیاموزید.

دوستان؛ راه چاره و شیوه گذر چالشی که گفتیم این است:

«شروعِ گام به گام از سطحی بسیار ساده، با محتوایی شامل جمله‌های کم و قابل درک.»

 

اشتباه رایج بسیاری از زبان‌آموزان و حتی مدرسین، شروع از سطحی است که توان درک محتوای آن‌ برای زبان‌آموزان خارج از دسترس است.

دیدن فیلم و سریال‌هایی که جمله‌های پیچیده دارند، مکالمه محور هستند (و نه اکشن) و تنوع ساختاری در آن‌ها وجود دارد، برای زبان‌آموزان سطح ابتدایی مناسب نیست. و فقط به کاهش روحیه و از دست رفتن انگیزه منجر می‌شود.

بسیاری از عبارت‌های کاربردی و مفید را در سطح ابتدایی می‌توان یافت

این جمله را ببینید:

خیلی ساده و مستقیم یکی از پرکاربردترین عباراتِ زبان انگلیسی در آن استفاده شده است. اینکه چطور با استفاده از زمان حال ساده و کاربرد فعلِ «expect» که یعنی «انتظار داشتن»، انتظارِ خود را از دیگران بیان کنیم. در این بخش از انیمیشن شگفت‌انگیزان، این عبارت به طور کاملا شفاف و واضح بیان شده و شما با شنیدن و تمرین کردن آن می‌توانید خیلی زود آن را در یک محاوره روزمره به کار ببرید.

و این نشانه یک محتوای زبان اصلی است که مناسب زبان‌آموزانِ رو به رشد است.

سؤال: آیا علاوه بر انتخاب صحیحِ فیلم و سریال و انیمیشن، کار دیگری می‌توان انجام داد تا روند رشد مهارت شنیدار سرعت پیدا کند؟

پاسخ: بله. این کار «تمرکزِ گام به گام روی محتوای زبانی» است. منظور از این تمرکزِ گام به گام چیست؟

همانطور که در کلیپ بالا مشاهده کردید، اگر بخواهیم در شروع یادگیری، همزمان روی تمامی این جمله‌ها و نقش‌های مختلف آن تحقیق کنیم، ذهنمان را با داده‌های مختلفی بمباران کرده‌ایم.

در حالیکه اگر فقط به نحوه بیان فعل‌های to be دقت کنیم و بس، می‌توانیم یکی از پرکاربردترین ساختار‌های انگلیسی که همان شکل منفی افعال to be در عبارت «.I’m not hungry» است را بیاموزیم.

توجه انسان محدود است. نمی‌توان در آنِ واحد روی ۱۰ کلمه و چندین ساختار مختلف و لهجه‌های متفاوت تمرکز نمود. به جای این کار، مناسب است که شما در هر تماشا فقط روی یک موضوع یا به عبارت بهتر، روی یک ساختارِ اصلیِ زبان تمرکز کنید.

تماشای گام به گامِ فیلم و انیمیشن، به رشد مهارت شنیدارِ شما شتاب می‌دهد

همانطور که در این کلیپ هم مشاهده کردید، بهترین کار برای شروع این است که شما در هر بار فیلم دیدن فقط روی یک موضوع متمرکز شوید. مثلا در این کلیپ عبارت فعلیِ «I am not» که به صورت خلاصه شده یعنی «I‘m not» بیان شده، در زمان حال ساده است. با حفظِ این روندِ تماشا در جمله‌های بعدی، شما با هر تماشای فیلم، یک گام به سمت آشناسازی سیستم آوایی خودتان با زبان انگلیسی پیش می‌روید.

ممکن است در هنگام انجام این کار، ضمیر ناخودآگاه شما این نهیب را بزند که «ای وای! من در حال از دست دادن بخش عمده‌ای از فیلم هستم و بخش عمده‌ای از آن را درک نمی‌کنم!»

حواستان باشد که این یک اشتباه رایج و یک خطر است. به خودتان این اطمینان را بدهید که در آینده فرصت برای تماشای دوباره هر فیلم و پرداختن به بخش‌های مختلف آن هست. اما فعلا قصد شما تمرکز بر روی «یک موضوع» و برداشتن «یک گام» است. یادمان باشد، تلاش برای برداشتن چند گام به صورت همزمان، نتیجه جز زمین خوردن و مجروح شدن به همراه نخواهد داشت.

پس با آرامش خیال و با آسودگی گام‌های رشد شنیدار و در نتیجه ترقیِ مکالمه خود را بردارید.

ما در وبسایت آموختن، سعی خود را کرده‌ایم که در این راه به شما زبان‌آموزان علاقمند کمک کنیم.

به همین خاطر در مجموعه‌ای ۴۰ قسمتی، تمام انیمیشن شگفت انگیزان The Incredibles را برای اولین گامِ شما آنالیز کرده و در خدمت شما قرار داده‌ایم. این گام شاملِ «زمان حال ساده present simple tense» و همچنین «انواع ضمیرهای فاعلی Subjective Pronouns» است که دو مورد از پرکاربردترین سرفصل‌های رشد مکالمه شما هستند.

برای استفاده از این مجموعه می‌توانید اینجا را ببینید:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *