صفات ملکی

گرامر دوره مقدماتی: صفات ملکی در انگلیسی

صفات ملکی یا Possessive Adjective یکی از مباحث مقدماتی می‌باشد که هر زبان آموزی باید آن را بیاموزد. در فیلم آموزشی این جلسه،‌ به صورت کامل به مبحث صفات ملکی در زبان انگلیسی پرداخته می‌گردد. در صورتی که درباره صفات ملکی سوال یا ابهامی دارید،‌می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات همین صفحه مطرح بفرمایید پاسخ خود را دریافت نمایید.

 

برای دانلود این فیلم باید عضو سایت شوید. در صورتی که عضو سایت هستید اینجا کلیک نمایید و اگر عضو سایت نیستید برای عضویت در سایت اینجا کلیک نمایید.

جدول صفات ملکی در زبان انگلیسی

صفت ملکیمعناتلفظ (لهجه آمریکایی)
Myمال من

US

Yourمال تو

US

Hisمال او (مذکر)

US

Herمال او (مونث)

US

Itsمال او (حیوانات یا اشیاء)

US

Ourمال ما

US

Yourمال شما

US

Theirمال آنها

US

مقدمه صفات ملکی

قبل از توضیح در مورد صفت ملکی لازمه بدونیم صفت چیه؟
صفت، کلمه‌ایه که اسم رو توصیف می‌کنه و در موردش توضیحاتی میده. اما اینکه قبل از اسم میاد یا بعد از اسم میاد بستگی به زبان مورد بررسیمون داره. در فارسی ما داریم خودکار قرمز. که قرمز که صفت ماست بعد از اسم ظاهر میشه. در زبان انگلیسی بر خلاف فارسی صفت قبل از اسم موصوف ما قرار میگیره و داریم Red pen.
اما بریم سراغ بخش ملکیت صفتِ ملکی؛ مفهوم ملکیت به خودی خودش، مفهوم عجیب و پیچیده‌ای نیست. وقتی میخواییم بگیم کسی صاحب یا مالک چیزیه داریم داریم از مفهوم ملکیت صحبت می‌کنیم. بذارین یه مثال در فارسی و انگلیسی بزنیم. اگه علی بخواد اسمش رو بگه، در فارسی میگه اسم من علی است. و در انگلیسی میگه My name is Ali؛ شما همینجا می‌بینین که ما در فارسی برای بیان ملکیت از ساختار ویژه‌ای استفاده نکردیم و داخل جمله ما ضمیر فاعلی من که جاهای دیگه هم استفاده شده اینجا هم مورد استفاده قرار گرفته.
در حالی که در جمله انگلیسی ما یه ساختار تازه داریم. که مثل صفت که قبل از اسم اومده و معنای ملکیت رو برای علی که گوینده جمله است ایجاد کرده. بخاطر همین هم هست که به این My اینجا میگن یک صفتِ ملکی.

حتما بخوانید: انواع صفت در زبان انگلیسی

ویژگی جالب مفهوم ملکیت در زبان انگلیسی اینه که ساختاری کاملا متفاوت از فارسی در بیان ملکیت داره.
در فارسی وقتی میگیم «اسمِ من» که بیان ملکیته، ما دارین از یه ترکیبِ اضافیِ ساده استفاده میکنیم. یه اسم به یه اسم دیگه با یه کسره اضافه افزوده شده. و در فارسی این ترکیب هیچ تفاوتی با مثلا درِ کلاس نداره. هر دو ترکیب اضافی هستن.
در انگلیسی این دو تا تفاوت دارن و برای یکشون ما از صفت ملکی استفاده میکنیم. داریم My name و‌ Door of the class‌که اینجا نقش اون کسره اضافه رو حرفِ of‌ ایفا میکنه. که البته فعلا با این ساختار کاری نداریم و بعدا در موردش صحبت میکنیم.
ویژگی دیگه‌ای دیگه‌ای که دقت لازم داره تفاوت مفهوم صفت در فارسی و انگلیسی هست. ما در فارسی صفت رو میگیم که باید بشه تر و ترین بهش اضافه کرد مثل قرمز و قرمزترین. ولی همونطوری که در مورد صفت ملکی می‌بینین، مفهوم صفت در زبان انگلیسی محدود به این قیدها نیست.

حتما بخوانید: با مشاهده سریال‌های جذاب، انگلیسی بیاموزید!

نکات صفات ملکی

اما چند نکته درباره این صفات ملکی؛
نکته اول که احتمالا منتظر توضیحش بودین در مورد صفت ملکی برای دوم شخص مفرد و جمعه. که هر دو مثل ضمایر فاعلیشون یک شکل دارن و ما برای اینکه بفهمیم کدوم مورد نظره در یک متن یا گفتار، باید از قرینه‌ها و شواهد استفاده کنیم.
نکته دوم که همچنان مربوط به ضمیر دوم شخصه، به یکسانی تلفظ Your در معنای صفت ملکی و You’re به عنوان ضمیر ادغام شده با فعل مربوط میشه. هر دوی این الفاظ یک تلفظ دارن در حالی که دو جانور کاملا متفاوت هستن. جالبه که اشتباه نوشتن این دوتا بجای هم یکی از اون خطاهای بسیار رایج در زبان انگلیسی حتی در بین native‌هاست.
نکته سوم که خیلی مختصر ازش عبور می‌کنم دقیقا همون نکته دومه ولی درباره صفت ملکیِ سوم شخصِ غیرجاندار یعنی Its‌که دقیقا مشابه It’s‌که ادغام شده It‌ و is‌هست، تلفظ میشه و به وفور، اشتباها جای هم نوشته میشن

این فیلم آموزشی، یک قسمت از ۳۰۰ قسمت دوره «مقدماتی آموزش زبان انگلیسی» میباشد. برای خرید این محصول، از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *