سوالات جور کردنی در آیلتس یا Matching Information

سوالات جور کردنی یا انطباقی که با نام matching information نیز شناخته می‌شوند، یک موضوع بسیار پرکاربرد و پر مراجعه در آزمون آیلتس است. در بخش‌های مختلف این آزمون از شما انتظار می‌رود که بتوانید «دسته‌ای از اطلاعات و داده‌ها یا information» را به دسته‌ای دیگر «ربط یا تطبیق دهید یا اصطلاحا match» کنید. از همین رو است که به این پرسش‌ها، سوالات جور کردنی گفته می‌شود.

تعیین محل جور کردنی ها و شناخت جایگاه آن‌ها

برای این منظور شما باید ابتدا اطلاعات مورد نیازی که سوال از شما خواسته است، در متن اصلی بیابید. مهارت اسکیم­‌کردن در اینجا به کارتان می‌­آید. سپس اطلاعات را با هم «مطابقت یا جور کردن یا matching information» دهید یا به عبارتی، دسته­‌بندی و جور کنید.

برای درک بیشتر، به مثال زیر توجه کنید:

جور کردنی

در این سوال نوشته شده است که متن یا passage شماره یک، دارای ۷ پاراگراف می‌­باشد که با حروف A تا G علامت­‌گذاری شده‌­اند. این سوال از شما می­پرسد که کدام پاراگراف حاوی اطلاعات زیر است. شما باید با تند­خوانی متن Passage، ایده اصلی یا موضوع اصلی متن هر پاراگراف را دریابید و آن را با عبارت­‌های سوال تطابق دهید، این همان جور کردن اطلاعات یا locating and matching information می‌­باشد.

مهم: با مهارت ضروری تندخوانی یا اسکیم کردن آشنا شوید.

نکته مهم: در پاسخ دادن به این سوالات جور کردنی ترتیب آمدن اطلاعات سوال (منظور عبارت­‌هایی است که با اعداد ۲۱ تا ۲۴ مشخص شده‌­اند) به ترتیبی که در متن passage آمده، نیستند. شما نباید انتظار داشته باشید با یافتن و انطباق یک جمله به یک پاراگراف، جمله بعدی در پاراگراف­‌های بعدی باشد، بلکه باید تمامی پاراگراف­‌های باقی مانده را برای یافتن جواب skim کنید.

تشخیص انواع اطلاعات جور کردنی

شما باید با خواندن یک متن آن را به درستی درک کرده و بتوانید نوع آن را تشخیص دهید. به این عملیات identifying types of information می‌گویند. منظور از نوع اطلاعات این است که باید چیستی و چگونگی متنی را که می­خوانید متوجه شوید. مثلاً اگر passage در مورد ویژگی­‌های زیستی یک جاندار صحبت می­کند، باید بتوانید با خواندن متن تشخیص دهید که آیا نوع اطلاعات متن درباره «یافته‌­های یک تحقیق» یا مثلاً «تجربه و مشاهده شخصی نویسنده» یا «گفتگویی بین دو نفر» است.

در سوال زیر از شما خواسته شده تا با خواندن دو خلاصه­‌ای که در کادر آمده­‌اند، مشخص کنید عبارتِ زیر­خط‌­دار، از چه نوع است.

توجه: این یک سوال آزمون آیلتس نیست و تنها یک تمرین است.

جور کردنی

مسلم است که نیاز به خواندن دقیق دو چکیده ندارید. با یک اسکیم‌­کردن کوتاه متن ایده اصلی متن را درک کنید، سپس قسمت زیرخط‌­دار را با دقت­تر بخوانید. «  اگر منابع غذایی آن‌ها کم باشد یا اگر توسط گروه قوی‌تری مجبور به تَرک گردند، جابه‌جا می‌شوند … » عبارتی است که شما باید تشخیص دهید:

  • توصیفی از محل زندگی حیوان است.
  • B عملی است که باعث می‌­شود چیزی اتفاق بیافتد.
  • C بحثی درباره یک نوع عملیات است.

پاسخ: به طور خاص درباره این سوال گزینه B صحیح است. چرا که جمله زیرخط‌دار، درباره «عواملی که باعث جابه‌جا شدن این جاندار می‌شوند» را توضیح می‌دهد.

ارتباط دادن ایده‌­ها با یکدیگر

گاهی در آزمون‌های انگلیسی غیر از آیلتس جمله ناقصی به شما داده می‌­شود و شما باید با اطلاعات خود یا با دانش گرامری، «جمله تکمیل­‌کننده» را بنویسید یا انتخاب کنید. اما در آزمون ریدینگ IELTS، سوالاتی از این دست پیش روی شما قرار خواهند گرفت، که تنها با خواندن passage قادر به پاسخگویی به آنها خواهید بود. در سوالات باید با خواندن passage ایده‌ها را به هم ارتباط دهید. به این کار اصطلاحا connecting ideas می‌گوییم.

همه چیز درباره گرامر انگلیسی، مقدماتی، متوسط، پیشرفته

این موضوع با مثال زیر واضح‌تر می‌شود:

جور کردنی

در تمرین بالا با خواندن عبارت‎­های ۱۵ جمله انتهایی صحیح را از میان جملات AF برای آنها انتخاب کنید. البته پاسخ به این سوالات مستلزم این است که شما متن passage مربوط به آن را خوانده باشید. به این دسته از سوالات، «انطباق جملات انتهایی یا matching sentence ending» نیز می­‌گویند.

توجه: در این نوع سوالات باید این تکنیک را دنبال کنید؛ اول اینکه passage را اسکن کنید تا اطلاعاتی را که در عبارت ابتدایی جمله آمده، پیدا کنید. یعنی locate the information را انجام دهید. در مرحله بعد که جمله ابتدایی را پیدا کردید، جمله بعدی یا مرتبط با آن را به دقت بخوانید تا بتوانید از میان عبارت­‌های انتهایی داده شده در سوال، مناسب‌­ترین گزینه را با آن انطباق دهید. این عملیات، همان matching sentence ending است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *