سبک

سبک بی سَبکی؛ زندگی کن به شیوه خودت !

بسیاری از زبان‌آموزان علاقمند به شرکت در آزمون‌های سنجش مهارت، مانند آیلتس و تافل تلاش می‌کنند تا تکنیک‌های مختلفی در بکار بردن مهارت‌ها پیدا کنند. مجموعه این تکنیک‌ها به یک سبک تبدیل می‌شود و همانطور که در سخنان بروس لی فقید هم شنیدیم، وابسته شدن به یک سبک آغاز درجا زدن است.

سبک گرایی؛ خطری که زبان‌آموزان را در همه مقاطع تهدید می‌کند

اگر با آموختن دات کام همراه بوده‌اید، به خوبی می‌دانید که تمامی محتوای این وبسایت، اعم از مقاله‌ها و دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، همگی در تلاشند که خودِ فردِ زبان‌آموز را بر جایگاه مدیریت بنشانند.

جمله «خودتان راننده ماشین خود باشید» را اینجا زیاد شنیده‌اید.

از مشکلات عمده زبان‌آموزان این است که برای سادگی کار تلاش می‌کنند «نحوه ترکیب کردن» تکنیک‌های مختلف را بصورت از پیش آماده شده پیدا و مصرف کنند. و در نتیجه بدون اینکه خودشان راه‌های مختلف را امتحان کنند در جستجوی بهترین راه موجود می‌گردند.

اشکال این نوع نگرش این است که در اکثر موارد، و در تمامی عرصه‌های زبان‌آموزی نمی‌توان یک فرمول یکسان و یک سبک واحد را برای همه معرفی کرد. هر کسی مهارت‌ها و نقاط ضعف و قوت خودش را دارد و باید با شناخت آن‌ها مسیر خود را تعریف کند.

این موضوع، هم درباره کلیات زبان و هم جزئیات آن صادق است.

سبک‌های مربوط به سؤالات آزمون آیلتس

اگر به کتاب‌ها و دوره‌های آمادگی برای آزمون آیلتس سری بزنید خواهید دید که همگی به دنبال ارایه سبک‌های مختلف به شما هستند. این سبک‌ها تحت عنوان «میانبرها» معرفی می‌شوند.

مشکل اصلی این میانبرها این است که در عین کارآمدی در بعضی موارد، ممکن است در شما این ذهنیت را ایجاد کنند که می‌توان به فرآیند حل سؤالات به عنوان یک «عملیات تمام اتوماتیک و مکانیزه شده» نگاه کرد.

این بزرگترین اشتباهی است که یک زبان‌آموز می‌تواند مرتکب شود. آزمون‌های معتبر زبان، کاملا آگاهانه، تله‌هایی مختلف را برای به دام انداختن افرادی با این نگرش به کار می‌بندند.

استفاده از تکنیک‌ها و سبک‌های از پیش آماده خوب است به شرط آنکه آن‌ها را تست کرده باشید و با آگاهی از علت هر کاربرد از آن‌ها بهره ببرید.

یک مثال کاربردی

به عنوان نمونه، برای سؤالات درک مطلب در قسمت Reading آیلتس پیشنهاد می‌شود که به این سبک عمل کنید:

ابتدا متن را skim کنید (تکنیک اسکیم کردن به معنای آشنایی کلی با متن در اثر خواندن جمله آغازینِ هر پارگراف است). سپس متن را scan کنید. و بعد به سراغ خواندن دقیق یا close reading بروید. و در پایان پاسخ صحیح را انتخاب کنید.

ببینید: آشنایی با تکنیک اسکن کردن یا Scanning در مهارت Reading

آیا این شیوه برای همه مناسب است؟

پاسخ: خیر.

برخی زبان‌آموزان سرعت بسیار بالایی در مطالعه دقیق دارند و ممکن است با سرعتی که بقیه متن را اسکیم می‌کنند آن‌ها بتوانند متن را بطور دقیق مطالعه کنند. برای چنین افرادی اسکیم کردن بی‌معنا و زاید است.

عده‌ای دیگر ممکن است به دلیل دامنه لغات فعال بسیار زیاد در اسکن کردن مهارت بالایی داشته باشند و بتوانند بدون نیاز به مطالعه دقیق یا close reading پاسخ صحیح را بیابند.

اگر این دو گروه از الگوی بالا برای حل سؤالات استفاده کنند، خود را در چهاردیواری این سبک پاسخگویی زندانی کرده‌اند.

زندگی کن به شیوه خودت

یادمان باشد، مهارت مورد نیاز برای یادگیری زبان، اعم از رشد مهارت‌های چهارگانه و مخصوصا موفقیت در آزمون‌های آیلتس و تافل، پیروی از تعدادی فرمول‌ از پیش تعیین شده نیست.

به عبارت دیگر، قرار نیست شما مثل یک ربات، چند الگوریتم ثابت را پشت سر هم تکرار کنید. بلکه فرآیندهای زبان‌آموزی، در پیِ سنجش توانایی شما در حل مسئله، خلاقانه اندیشیدن، خلق کردن و توجه کردن هستند.

پس از اطلاعات موجود در منابع آموزشی استفاده کنید ولی سبکتان را خود ابداع کنید و با توجه به فضا و مکان و جزئیات، در هر جا و هر مکانی که لازم بود آن را تغییر دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *