زبان آموزی در خانه

زبان آموزی در خانه یا کلاس؟ کدام بهتر است؟

آموختن زبان در عصر جدید شیوه‌های متعددی پیدا کرده است و زبان آموزی در خانه و یا کلاس و یا محیط‌های دیگر نمونه‌هایی از این روش‌ها هستند. و پیشتر نیز درباره یادگیری زبان بصورت آنلاین و ویژگی‌های آن با هم صحبت کردیم.

در روزگار ما افراد بسیاری به دنبال یادگیری زبان دوم و یا چندم خود هستند و این تلاش باعث شده است روش‌های فراوانی برای پاسخگویی به نیازهایشان ابداع شود. در این شرایط یکی از سؤالاتی که به ذهن زبان‌آموزان خطور می‌کند، مخصوصا آن‌هایی که بیشتر از دیگران در مضیقه زمانی هستند، این است که «بهتر است من خودم و به تنهایی زبان‌ را بیاموزم و یا اینکه به کلاس رفتن و طی مسیری آکادمیک و متعارف فکر کنم؟»

نگاه‌های مختلف به زبان آموزی در خانه و کلاس

اگر نگاهی کلی به جامعه زبان‌آموز در سراسر دنیا و نخبگان آن‌ها بیاندازیم خواهیم دید که درباره این مسئله نگاه‌های متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال، آقای Benny Lewis که مؤلف و تهیه کننده دوره معروف «سه ماهه در یک زبان روان شویم» می‌باشد، قویا معتقد است که یادگیری زبان باید از راهِ آموختن از طریق صحبت کردن، مطالعه شخصی، و روابط انسانی از طریقِ «غیرِ کلاسی» انجام شود. به عبارت دیگر، ایشان زبان آموزی در خانه را بهتر از کلاس رفتن می‌داند. البته باید به این نکته همیشه توجه داشته باشیم که اگر روشی خاص برای یک نفر جواب داد به این معنی نیست که برای همه مؤثر خواهد بود. بنابراین اگر آقای لوئیس از این روش بهره فراوان برده است، به معنای اینکه این مسیر تنها راه زبان آموزی می‌باشد و حرف اول و آخر را در یادگیری می‌زند نیست.

از طرف مخالف، یکی دیگر از ستاره‌های دنیای زبان‌آموزی، آقای Richard Simcott، کسی که چند سال پیش و در یک فایل ویدیویی که از خودش منتشر کرد به ۱۶ زبان مختلف تکلم کرده است، زمان قابل توجهی را در کلاس‌های یادگیری زبان و آموزش به شکل آکادمیک و ترمی گذرانده است. او در حال حاضر مشغول یادگیری زبان چینی و ژاپنی و از طریق کلاس‌های متعارف زبان‌آموزی است.

پس باید توجه داشت که به تعداد زبان‌آموزان، درباره موضوع زبان آموزی در خانه و یا کلاس، گرایشات مختلف وجود دارد. برخی مایل به زبان آموزی در خانه اند و بعضی دیگر نیازمند یادگیری کلاسی هستند. به همین خاطر مهم است شما بدانید که چه نوع زبان‌آموزی هستید.

زبان آموزی در خانه برای آن‌هایی است که یادگیری در تنهایی را بیشتر می‌پسندند.

به ویژگی‌های شخصیتی خودتان نگاه کنید. اگر شما ذاتا انسانی کنجکاو هستند، می‌توانید به خودتان انگیزه بدهید، پرانرژی هستید، و دوست دارید که با تلاش شخصیتان از موضوعات مختلف سر در بیاورید، در این صورت، احتمالا بهتر است که مسیر زبان آموزی در خانه را پیش بگیرید. برای شما یادگیری در فضای خارج از کلاس مفیدتر است. چون می‌توانید با سرعت خودتان که احتمالا از سرعت کلاس بیشتر و نتیجه آن برایتان راضی کننده‌تر است پیش بروید.

یادگیری در خانه فواید و خطراتی دارد. هر کدام از این‌ها، بسته به روحیات و شخصیت زبان‌آموز، می‌توانند اثری تعیین کننده در روند یادگیری داشته باشند.

یادگیری در خانه برای کسانی که برای موارد زیر ارزش زیادی قائل هستند مفید است:

  • یادگیری زبان با سرعتِ خودتان
  • با هر محتوایی که بیابید می‌توانید کار کنید.
  • روی محتوایِ موضوعاتِ مورد علاقه‌تان تمرکز می‌کنید.
  • انعطاف‌پذیری بالا – لازم نیست که برنامه خودتان را با برنامه کلاسی خارج از خانه تنظیم کنید.
  • ارزان‌تر – عدم پرداخت هزینه برای کلاس‌های آموزشی طبیعتا در ارزان شدن یادگیری اثرِ به سزایی دارد.

آیا یادگیری در کلاس را به زبان آموزی در خانه ترجیح می‌دهید؟

یادگیری زبان در کلاس درس، همان یادگیری بصورت آکادمیک، یا زبان آموزی رسمی است. شایع‌ترین شکل این روش، زبان آموزی در مدرسه و یا دانشگاه است که در آن، مدرسِ کلاس در ازای دریافت مبلغی در کنار شما و همراه شماست. واقعیت تلخ این است که خود مدرسین در مؤسسات مختلف، مخصوصا مدرسین جوانتر، درآمد قابل توجهی ندارند؛ بنابر این کلاس رفتن را نمی‌توان معادل این دانست که مدرس، آن توجهی که مورد انتظارتان است را به شما تخصیص بدهد. این موضوع فقط شامل کشور ما نمی‌شود و تقریبا در تمام دنیا همینطور است. حقیقت این است که آموزش کلاسی بیشتر شبیه یک اداره است که در آن، رفتن و آمدن افراد کنترل می‌شود.

البته این صحبت‌ها به معنای کم ارزش بودن آموزش کلاسی نیست و این روش فواید خود را دارد. ضمن اینکه در بین مدرسین زبان اساتیدی هستند که به خاطر علاقه شدیدشان به آموزش، عملکرد فوق‌العاده ای دارند.

یادگیری کلاسی برای این دسته از افراد مفید‌تر است:

  • کسانی که در زمینه با انگیزه نگه نداشتن خود چندان موفق نیستند.
  • افرادی که دوست دارند همیشه داخل یک فضای ساختارمند قرار داشته باشند.
  • آن‌ها که از ارتباط کلاسی به سایر زبان‌آموزان و مدرس کلاس لذت می‌برند.
  • زبان‌آموزانی که اصلاحِ آنی را می‌پسندند و در امور دشوار به کمک دیگران نیاز دارند و ترجیح می‌دهند بجای اینکه به دنبال پاسخ سؤال‌ها بگردند از کسانی که جواب‌ها را می‌دانند مستقیما سؤال کنند.
  • مسئله یادگیریِ سریع برایشان اولویت ندارد و قصد دارند که در کنار نتیجه پایانی، از مسیر یادگیری هم لذت ببرند.

البته این مورد پایانی لزوما مختص یادگیری کلاسی نیست. ولی معمولا اینطور است که کسانی که می‌خواهند خودشان زبان را یاد بگیرند و به زبان‌ آموزی در خانه روی می‌آورند قصد دارند که در اولین فرصت ممکن به سطح مطلوبی از زبان هدف برسند.

جمع بندیِ موضوعِ زبان آموزی در خانه و یا در کلاس

مثل تمامی موضوعاتِ دیگر در زبان‌آموزی، لازم است که به هدفتان از یادگیری زبان نیز توجه کنید. اگر هدف نهایی شما از یادگیری زبان این است که در سفری کوتاه، مثلا چند جمله به زبان انگلیسی صحبت کنید، در این صورت شاید هزینه کردن زمان و انرژی و سرمایه و تعهد برای کلاس رفتن چندان مقرون به صرفه نباشد.

اما اگر هدف نهایی شما این است که مثلا در آینده مدرس زبان بشوید، شاید بد نباشد که خودتان از همین ابتدا با فضای کلاسی در ارتباط باشید. ضمن اینکه برای آموزش کلاسی داشتن مدرک آکادمیک نیز لازم است.

در نتیجه، برای اینکه تشخیص دهید زبان آموزی در خانه و یا کلاسی برایتان مناسب است باید ابتدا روحیات خود را بشناسید و در گام بعدی آن‌ها را با اهدف خود مقایسه کنید و سپس تصمیم بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *