یادگیری زبان انگلیسی

دیدن فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی

شاید کمتر کسی را پیدا کنید که اهل فیلم دیدن نباشد. اتفاقا بسیاری از افرادِ اهل فیلم، اصرار به دیدن فیلم با زبان اصلی هستند. از طرفی همه می‌دانیم که تماشای فیلم یکی از بهترین راه‌های یادگیری زبان انگلیسی است.

با این حساب چرا اکثر افراد جامعه در زبان انگلیسی ماهر نیستند؟ آیا افراد تمایلی به یادگیری زبان انگلیسی ندارند؟ یا اینکه اتفاقا به این موضوع علاقمندند اما با شیوه آن آشنا نیستند؟ اصل ماجرا چیست؟

راز این موضوع به این واقعیت باز می‌گردد که «دیدنِ فیلم» با «تماشا کردن فیلم» فرق می‌کند. دیدنِ فیلم یک فعالیت گذرا و به همراه پُفیلا و تنقُّلات است! اما تماشای فیلم یعنی اینکه با استفاده از شیوه‌ای خاص هر آنچه را می‌بینیم و می‌شنویم جذب کنیم و از ثانیه به ثانیه آن بطورِ «فعّال» بهره ببریم. یادگیری زبان انگلیسی در این شرایط پدید می‌آید.

وقتی می‌گوییم یادگیری فعال، به این معنی است که باید این فعالیتِ فیلم دیدن، از یک استراتژی مشخص پیروی کند. در ادامه به گام‌های این استراتژی تماشای فیلم می‌پردازیم.

بخوانید: بهترین شیوه آموزش زبان انگلیسی چیست؟ رازی که فراموش شده است …

آنچه قبل از فشردن دکمه Play باید انجام دهیم

شما تصمیم گرفته‌اید که با استفاده از «تماشای فیلم» به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید و یا آموخته‌های خود را تقویت کنید. تصمیم درستی گرفته‌اید. اما لازم است قبل فشردن دکمه play در نرم‌افزار پخش فیلم، چند کار مهم را انجام دهید.

یادگیری زبان انگلیسی

کدام فیلم؟ Iron Man یا Citizen Kane؟

اینکه چه فیلمی را انتخاب می‌کنید به سلیقه شما باز می‌گردد. اما یادتان باشد؛ باید با خودتان رو راست باشید و فیلمی را برای مشاهده انتخاب کنید که برایتان جذاب باشد.

فیلم همشهری کِین یکی از فیلم‌های کلاسیک و طویل سینما و حاوی مکالمات متعدد است. به همین خاطر ممکن است از طرف دیگران به شما به عنوان یک فیلم آموزشی پیشنهاد شود. اما آیا شما چنین فیلمی را می‌پسندید؟ آیا می‌توانید حتی یک فریم از آن را تحمل کنید؟ و یا اینکه لازم است هر چند ثانیه یک بار برای بیدار ماندن قهوه بنوشید؟

از سوی دیگر فیلم‌های سریِ مرد آهنی یا سایر فیلم‌های استودیوی Marvel از نوع اکشن و علمی تخیلی هستند. بسیاری از دیالوگ‌های آن‌ها کوتاه و فیلم سرشار از سکانس‌های متعدد است. سؤال اصلی این است: «شما» کدام فیلم را می‌پسندید؟ فیلمی را که برای یادگیری زبان انگلیسی تماشا می‌کنید باید برایتان جذاب باشد. این قانون اول است.

چگونه می‌توان یک «فیل» را خورد؟

یک «فیل» را نه یک «فیلم» را! چطور می‌شود خورد؟ به قول یک ضرب‌المثل معروف، «با گازِ آغازین!»

بطور مشابه، اگر می‌خواهید یک فیلم را برای آموزش تماشا کنید، نمی‌توانید روی تمام فیلم، بطور یکجا تمرکز کنید. لازم است که فیلم را به بخش‌های کوچکتر و قابل هضم‌تر تقسیم کنید. در مراحل بعدی مشخص می‌شود که چرا این کار مهم است.

اینکه یک فیلم را به بخش‌های چند دقیقه‌ای تقسیم بکنید بستگی به حوصله‌تان دارد. پیشنهاد من این است که با بخش‌های ۳ تا ۵ دقیقه‌ای شروع کنید. این زمان کوتاه برای هر جلسه، جهت یادگیری زبان انگلیسی ایده‌آل است.

هر چه بیشتر نفهمیدید، بیشتر خوشحال شوید!

شاید برایتان عجیب باشد ولی این یک اصل مهم در یادگیری زبان انگلیسی است؛ نه فقط در دیدن فیلم، بلکه در کل یادگیری زبان. هر چقدر دانش زبانی ما کمتر باشد، معنایش این است که از یک جلسه یادگیری بهره بیشتری خواهیم برد و بیشتر خواهیم آموخت. و چه چیزی بهتر از این؟

مشکل بسیاری از زبان‌آموزان، مخصوصا در مراحل اولیه این است که با اولین «نشنیدن» و اولین تجربه «عدم درک آنچه گفته می‌شود» دلسرد می‌شوند. باید با خودمان کنار بیاییم که هیچکس در اولین تجربه تماشای فیلم خود، استاد زبان نیست. همه آمده‌ایم برای یادگیری زبان انگلیسی نه برای اینکه خودمان را تست کنیم. پس اگر یکبار اول، ۵ بار اول و یا حتی ۲۰ بار اول هم متوجه نشدیم، دنیا به آخر نرسیده است. ذاتِ یادگیری زبان انگلیسی یعنی، تلاش برای ورود به دنیایی ناشناخته. این تلاش باید با لذت و آرامش همراه باشد نه با ملامت خودمان.

یادگیری زبان انگلیسی

بخوانید: آزمون آیلتس چیست؟ ساختار این امتحان به زبان ساده

 گام اول: اولین تماشایِ فیلم، «بی‌همه‌چیز» است

شما مقدمات را آماده کردید. و قصد دارید که ۳ دقیقه اول فیلم مورد نظرتان را تماشا کنید.

حواستان باشد که اولین تجربه تماشای فیلم شما باید بدون استفاده از هیچیک از ابزارهای کمک آموزشی باشد. فیلم را خالی از زیرنویس، چه فارسی و چه انگلیسی تماشا کنید و گوش دهید. تمام محرک‌های خارجی و داخلی و جانبی را هم دور کنید. فقط شما هستید و آنچه مقابل شماست.

سعی کنید در لحظه حاضر باشید. اگر قبلا «ذهن‌آگاهی» را تمرین کرده‌اید و این مفهوم برایتان آشناست، این گام، زمان خوبی برای یادآوری مهارتتان است. آنچه را می‌بینید نه تحلیل کنید و نه نقد. چه از نظر محتوایی و چه زبانی. فقط فیلم را و آنچه را که می‌بینید و می‌شنوید تماشا کنید.

یادگیری زبان انگلیسی

گام دوم: تماشایِ «مسلّح»!

بعد از اولین تماشا، شما مجددا به ابتدای همین ۳ دقیقه باز می‌گردید یعنی فیلم را به عقب می‌کشید.

یکبار دیگر این ۳ دقیقه را تماشا می‌کنید. اما شما اینبار مسلح هستید؛ به چه چیز؟ به سلاح خودکار و دفتر.

هر چه را که می‌شنوید و احساس می‌کنید که متوجه شده‌اید را ثبت کنید. آیا در شنیدن کلمه‌ای شک دارید؟ هیچ اشکالی ندارد. آنچه را که تصور می‌کنید شنیده‌اید یادداشت کنید. آیا احساس می‌کنید اگر جمله را دو سه بار دیگر گوش دهید می‌توانید متوجه شوید؟ هیچ ایرادی ندارد. فیلم را دو سه بار به عقب بکشید و چندباره نگاه کنید. این گام مخصوص همین عقب کشیدن‌ها است.

یادگیری زبان انگلیسی

گام سوم: زیرنویس چیز بسیار خوبی است به شرطی که …

به شرطی که در جایگاه خودش مورد استفاده قرار بگیرد. این جایگاه دقیقا همین گام است. شما در این گام مجاز هستید که با هر زیرنویسی که تمایل داشتید این ۳ دقیقه را مشاهده کنید. بهتر است اول از زیرنویس انگلیسی و بعد، در صورت نیاز از زیرنویس فارسی استفاده کنید.

این گام فرصت خوبی است که شنیده‌های گام قبلی را با محتوای اصلی مقایسه کنید. ببینید که چه مقدار از آنچه را که شنیده‌اید منطبق با دیالوگ‌های واقعی فیلم بوده‌اند. با این روش شما آموخته‌های خودتان را به خوبی تثبیت کرده‌اید و گام مهمی در راستای یادگیری زبان انگلیسی برداشته‌اید.

یادگیری زبان انگلیسی

گام چهارم: هر در که بسته شود، دری دیگر باز می‌شود

ما انسان‌ها ۸۵% اطلاعات حسی خود را از طریق حس بینایی کسب می‌کنیم. به همین خاطر وقتی این حس مسدود شود، فرصت برای مانور و جولان حواس دیگر ایجاد می‌شود.

در این گام و حالا که بطور نسبی با محتوای این ۳ دقیقه فیلم آشنا شده‌اید، یکبار «چشمانتان را بندید و به فیلم گوش دهید.»

این گام بسیار مهم است. زیرا سیستم شنیداری شما را عادت می‌دهد که بطور مستقل روی هجاها و کلمات حساس شود و با توجه به اینکه در مراحل قبلی آشنایی مناسبی با محتوا پیدا کرده‌اید، این سیستم به شنیدن مکالمه‌ها و دیالوگ‌ها عادت می‌کند.

ببینید: شرکت و دانلود رایگان دوره آموزش زبان انگلیسی با فیلم

گام پنجم و پایانی: بازگشت به آغاز

در این گام، یکبار دیگر این ۳ دقیقه را، دقیقا مشابه گام اول تماشا کنید؛ یعنی بدون هیچ محرک خارجی، داخلی و جانبی. در این گام ذهن شما از همه آموخته‌های خود استفاده می‌کند تا همه نقاط مبهم موجود در این ۳ دقیقه را تکمیل کند و نمای کامل از آنچه دیده‌اید را به شما تحویل دهد.

ضمن اینکه شما در این مرحله، میزان رشد خود در همین چند دقیقه ناقابل را مشاهده می‌کنید.

این استراتژی برای یادگیری زبان انگلیسی جواب می‌دهد

مدت زمان اجرای همه این گام‌ها زمانی بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است. اما نتیجه‌ای که شما در این چند دقیقه گرفته‌اید با هیچ تمرین دیگری قابل مقایسه و جایگزین کردن نیست. اگر شما فقط به مدت یکماه، و روزانه طیِ یک جلسه ۲۰ دقیقه‌ای، این تمرین را انجام دهید، رشد بسیار محسوسی در شنیدار و کلِ مهارت‌هایِ زبانیِ خود مشاهده خواهید کرد.

توصیه ویژه ما به شما: خرید محصول آموزش زبان انگلیسی با انیمیشن «شگفت انگیزان» . به وسیله این محصول،‌ زبان انگلیسی خود را با مشاهده فیلم متحول نمایید! 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *