حرف‌های اضافه انگلیسی

حرف‌های اضافه انگلیسی به زبان ساده

حرف‌های اضافه انگلیسی یا prepositions کلماتی هستند که آغازگر یک عبارتِ حرفِ اضافه‌ای یا prepositional phrase هستند و بیان کننده رابطه بین مفعولِ خود و کلمه‌ای دیگر در جمله می‌باشند.

I saw a man in the building.

«من مردی را درون ساختمان دیدم.»

عبارت in the building یک prepositional phrase است که با یک حرف اضافه یعنی in آغاز شده است. و بیان کننده رابطه بین man و building است.

توجه داشته باشید که یک حرف اضافه حتما باید دارای مفعول یا object باشد. در مثال بالا building نقشِ object را برای in ایفا می‌کند. همچنین عبارت حرف اضافه‌ای که با حرف اضافه آغاز می‌شود، با این مفعول نیز به پایان می‌رسد.

گاهی این عبارت، دارای متغیر یا modifier نیز هست که بینِ حرف اضافه و مفعول قرار می‌گیرد.

بخوانید: نگاهی کاربردی به حروف اضافه در زبان انگلیسی و بررسی قواعد دستوری آن‌ها

نمونه‌هایی از پرکاربرترین حرف‌های اضافه انگلیسی

حرف‌های اضافه یکی از پر تعدادترین کلمات در زبان انگلیسی هستند. در ادامه به برخی از پرکاربردترینِ آن‌ها اشاره می‌کنیم.

کلماتِ without و within و with و upon و up و until و under و toward و to و through و since و past و over و outside و out و on و off و near و like و into و inside و in و from و for و except و during و down و concerning و by و but (البته در معنیِ «به جز») و beyond و between و besides و beside و beneath و below و below و behind و before و at و around و among و along و against و after و across و above و about همگی نمونه‌هایی از حروف اضافه پرکاربرد هستند.

تمامی این حروف اضافه از کلمه‌های ابتدایی زبان انگلیسی هستند و شما باید با کاربرد و معنای آن‌ها آشنا باشید. اگر در لیست بالا کلماتی وجود داشتند که برایتان تازه هستند حتما برای شناخت آن‌ها به دیکشنری مراجعه فرمایید.

نکته‌ای بدیهی ولی مهم: برای برخی زبان‌آموزان فارسی‌زبان ممکن است این سؤال پیش آمده باشد که چرا حروف اضافه با اینکه «حرف» نامیده می‌شوند ولی در حقیقت «کلمه» هستند.

پاسخ: در بیان نقش‌های موجود در یک زبان، حرف معنای متفاوتی از تعریف حرف از حروف الفبا دارد. در این تقسیم‌بندی، حرف در کنار معنای اسم و فعل مطرح می‌شود. حرف، کلمه‌ای است که در کنار سایر کلمات معنا پیدا می‌کند.

کاربرد حرف‌های اضافه انگلیسی

این کلمه‌ها می‌توانند علاوه بر عبارتِ حرفِ اضافه‌ای در سایر ادات سخن یا همان parts of speech نیز به کار روند. اینکه در کدامیک مورد استفاده قرار بگیرند بستگی به نحوه کاربرد و علت استفاده‌شان دارد.

بسیاری از واژگان پرکاربرد که می‌توانند در نقش حرف اضافه به کار روند، می‌توانند به عنوان قید استفاده شوند. اگر کلمه مورد نظر، بعد از خود مفعول نیاز داشت حرف اضافه است و در غیر این صورت نقشی دیگر دارد.

روش تشخیص حرف اضافه از سایر نقش‌ها

کافیست از این تست ساده استفاده کنید. حرف اضافه را در کاربرد خود با کلمه پرسشی what یا whom ادامه دهید. اگر پاسخ جمله یک اسم یا قید بود در این صورت واژه شما یک حرف اضافه است.

مثال:

The man stood up and looked down the stairs.

«آن مرد ایستاد و به پایین پله‌ها نگاه کرد.»

برای تست اینکه آیا up حرف اضافه است یا نه می‌گوییم ?up what اما مفعولی نداریم که به این سؤال پاسخ دهد. پس up حرف اضافه نیست. در حقیقت up اینجا بخشی از فعلِ دو قسمتیِ stood up است.

بخوانید: آنچه باید درباره افعال دو قسمتی یا Phrasal Verbs بدانید

اما برای تست اینکه آیا down حرف اضافه است می‌پرسیم ?down what و پاسخ می‌دهیم down the stairs. پس down وافعا حرف اضافه است زیرا مفعول دارد که همان stairs است.

به بیان دقیق‌تر، down the stairs یک عبارت حرفِ اضافه‌ای یا prepositional phrase است که با حرف اضافه یعنی down آغاز شده و به مفعول یعنی stairs ختم می‌شود. در بین این دو نیز ما متغیر یا modifier را داریم که حرف تعریفِ معین یعنی the است.

شناخت حرف‌های اضافه انگلیسی با تمرین بیشتر

آیا در جمله‌های زیر می‌توانید عبارتِ حرف اضافه‌ای را پیدا کنید؟ آیا می‌توانید بگویید چرا این عبارت‌ها حرف اضافه هستند و نه نقشی دیگر؟

John wrote a passage in his notebook.

«جان در دفترچه یادداشت خود پاراگرافی نوشت.»

The cat jumped over the fence and ran away.

«گربه از روی حصار پرید و گریخت.»

In the darkness, you couldn’t see anything.

«در تاریکی، نمی‌توانستی چیزی ببینی.»

پاسخ‌ها

جمله اول: عبارت in his notebook پاسخ است. زیرا کلمه notebook پاسخ سؤال ?in what است.

جمله دوم: عبارت over the fence مورد نظر است. زیرا کلمه fence پاسخ سؤال ?over what می‌باشد. توجه داشته باشید که away اینجا در نقش عبارتِ حرف اضافه‌ای نیست.

جمله سوم: عبارت in the darkness عبارت حرف اضافه‌ای است. زیرا کلمه darkness پاسخ سؤال ?in what است.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *