مهارت تندخوانی آیلتس یا Skimming ؛ چرا و چگونه؟

مهارت تندخوانی آیلتس یا اسکیمینگ skimming که به سطحی‌ خوانی هم مشهور است مهارتیست که هدف آن افرایش سرعت و درک مطلب، حین خواندن متون است­. این مهارت مختص به زبان انگلیسی نیست و هر متنی در هر زبانی که نوشته شده باشد را می‌توان با استفاده از این تکنیک سریع­‌تر خواند و بهتر فهمید.

تندخوانی آیلتس

در تعریف کلمه اسکیمینگ منظور از این عبارت؛ خواندن متن برای دریافت ایده کلی آن به جای خواندن دقیق و دریافت تمامی جزییات تعریف شده است.

در آزمون آیلتس، این تکنیک همراه با «تکنیک اسکن کردن یا scanning» به کار می­رود که هر دو با این­که هدف یکسانی در افزایش سرعت خواندن و درک مطلب دارند، اما مکمل یکدیگرند و دو روش متفاوت برای خواندن متن را ارایه می­‌دهند.

در اسکیمینگ یا تندخوانی آیلتس که «سطحی‌خوانی» نیز نامیده می‌شود، سعی بر این است تا هدف کلی یک متن درک شود. در واقع ما در اسکیمینگ هیچ اطلاع قبلی از متن نداریم و با انجام تکنیک‌­های این روش سعی می­کنیم تا خلاصه و برداشتی از متن به دست آوریم. این روش برای خواندن منابعی کاربرد دارد که هدف از خواندن، دریافت مضمون کلی متن است. از اهدافی که در تکنیک اسکیمینگ دنبال می­‌شود این است ­که کلیت متن درباره چه چیزی بحث می­‌کند.

تندخوانی آیلتس

اسکیمینگ معمولاً زمانی کاربرد دارد که می­‌خواهیم یک رمان، روزنامه یا متنی حجیم را در مدت کوتاهی بخوانیم و از آن اطلاعی کلی، بدون دانستن جزییات، به دست آوریم.

اما در اسکنینگ یا مرور دقیق متن، ما می­دانیم به دنبال چه چیزی هستیم. در این تکنیک چشم ما با پویش کردن متن به دنبال آن عبارت خاص می‌گردد. اگر به دنبال یک تاریخ، نام، یا کلید­واژه خاصی در متن هستید در واقع شما تکنیک اسکنینگ را باید دنبال کنید.

پیاده کردن مهارت تندخوانی آیلتس در آزمون به صورت گام به گام

تقویت مهارت تندخوانی آیلتس و همچنین اسکنینگ برای شما ضروری است.

در زیر چند تکنیک کلی اسکیمینگ ارائه شده  که در آزمون­‌های تافل  و آیلتس به کارتان می‌­آید:

مهم: مهارت‌های کلی در بخش Reading از آیلتس کدامند؟

  • ابتدا نگاهی به سؤالات آزمون داشته باشید و در هر سؤال، زیر کلمه کلیدی خط بکشید. مثلاً ممکن است در یک سؤال از اسم یک شخص یا تاریخ وقوع رویدادی سؤال شده باشد یا سؤال دیگری درباره یک موضوع خاص پرسیده باشد. در هر سؤال زیر چیزی که باید در متن به دنبالش بگردید، خط بکشید.
  • حال به سراغ متن آزمون می­روید و بهتر است تکنیک اسکیمینگ را در این مرحله به کار ببرید. به عناوین و تیترها دقت کنید. در مرحله بعد شما باید در هر پاراگراف به جمله ابتدایی و انتهایی متن نگاه کنید و با این روش بفهمید که کلیت این پاراگراف درباره چه چیزی سخن می‌­گوید.
  • پاراگرافی که حدس می­زنید با یکی از سؤال‌ها ارتباط دارد را دقیق‌تر بخوانید (یعنی اسکن کنید). در واقع شما در این پاراگراف باید با خواندن دقیق به دنبال جواب پرسش باشید.

نکاتی برای تقویت مهارت اسکیمینگ در شبیه‌سازی آزمون

نکته ۱: قبل از شروع آزمون اطلاعات دقیقی از تعداد سؤالات و زمان­بندی آزمون برای بخش reading به دست بیاورید. بدانید دقیقاً چقدر زمان برای خواندن یک متن دارید. این زمان­بندی را باید قبل از شروع آزمون در تمرینات خود بارها تکرار کنید تا نتیجه بهتری در آزمون داشته باشید.

نکته ۲: متن­‌های علمی و عمومی را در اخبار و مقالات علمی دنبال و مطالعه کنید. از کلمات دشوار نهراسید. آنها را بنویسید و با تکرار و تمرین آن­ها را در خاطرتان ملکه کنید.

نکته ۳: شرایط آزمون را برای خود شبیه­‌سازی کنید و زمان­بندی مورد نظرتان را اعمال کنید. سعی کنید در این بین ضعف‌­های خود در سریع‌­خوانی و درک­ مطلب را شناسایی کرده و پیش از آزمون آن‌ها را اصلاح نمایید.

نکات تکمیلی برای تندخوانی آیلتس در مرحله تمرین

به نکات زیر توجه ویژه داشته باشید:

  • بخش «مقدمه introduction» مطلب یا کتاب را به دقت بخوانید. گاهی لازم نیست کل یک کتاب یا بخشی از کتاب را بخوانید، با خواندن مقدمه آن پی‌می­برید که متن پیش رو موضوع مورد نظر را در بر دارد یا خیر.
  • به نمودار­ها، تصاویر و جداول مطلب نگاه کنید. اگر متنی که مطالعه می­‌کنید حاوی تصاویر یا جدول باشد، شما را در خواندن پیش می­برد. نتیجه‌گیری‌ها را با مشاهده تصاویر و جداول زود­تر و دقیق‌­تر دریافت خواهید کرد.
  • در مطالعه مطالب علمی، «نتیجه­‌گیری results» یا «چکیده abstract» یا «پاراگراف نهایی» معمولاً حاوی نتیجه­‌گیری یا جمع­‌بندی است. بنابراین خواندن این قسمت‌ها شما را از خواندن دقیق تمام متن بی­‌نیاز می­‌کنند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *