تقویت ایده‌های اصلی

تقویت ایده‌های اصلی متن ؛ فصل ۲ از دوره Select Readings

در بخش سوم و پایانی از فصل دوم دوره Select Readings در سطح Upper-Intermediate به قسمت مهارت‌های مطالعه یا Reading Skills می‌پردازیم. مهارتی که در این قسمت خواهیم آموخت پشتیبانی و تقویت ایده‌های اصلی متن یا supporting main ideas است.

از اینجا به جدول تمامی جلسه‌های دوره Select Readings دسترسی داشته باشید

پیش از این بخش که جلسه پایانی این فصل نیز محسوب می‌شود مطابق برنامه قرار است شما قسمت‌های قبلی، مخصوصا متن اصلی و واژه‌سازی را تکمیل کرده باشید.

دانلود: دانلود رایگان کتاب Select Readings Upper-Intermediate فصل دوم و فایل صوتی در این پست

موضوع تقویت ایده‌های اصلی متن از چه نظر مورد توجه است؟

موضوع تقویت ایده‌های اصلی متن حداقل از دو جنبه برای زبان‌آموزان مهم است.

اثر شناخت بخش‌ها تقویت کننده بر مهارت مطالعه

جهت اول مربوط به مهارت مطالعه یا reading است. یکی از عناصر مهم در رشد مهارت مطالعه آشنایی با ساختار استاندارد یک متن است. یک متن متعارف که شما در مقالات مختلف خواهید یافت حتما دارای پارگراف‌های تقویت کننده یا supporting paragraphs می‌باشد. این پارگراف‌ها حاوی جزئیات پشتیبان یا supporting details هستند که جهت توسعه و پرداختن به ایده‌های اصلی متن نوشته شده‌اند.

با کسب شناخت کافی روی این موارد شما می‌توانید در مدت زمان کمتر، بهره بیشتری از یک متن ببرید. ضمن اینکه در تکنیک‌های مطالعه سریع مانند scanning و skimming که در فصل‌های آتی به آن‌ها می‌پردازیم نیز با کارایی بیشتری عمل خواهید کرد.

بخش‌های تقویت کننده ایده‌های اصلی و آزمون آیلتس

‌جهت دوم به بخش نوشتار یا writing از آزمون IELTS مربوط است.

در Task 2 از بخش نوشتار شما قرار است متنی که شامل ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه است را با موضوعی که به شما اعلام می‌شود بنویسید. بطور متعارف انتظار می‌رود که شما یک پارگراف را به مقدمه یا introduction اختصاص دهید که شامل ایده اصلی است. و پس از آن طی دو پاراگراف به تقویت ایده اصلی بپردازید. ساختارِ محتوای این دو پارگراف دقیقا در همین بخش بررسی می‌شود. و در پایان بخش نوشتار نیز شما یک پارگراف را به جمع‌بندی یا conclusion اختصاص می‌دهید.

ابزار تقویت ایده‌های اصلی متن یا Supporting Main Ideas

همانطور که در بخش آموزش تصویری این قسمت نیز مشاهده کردید، تقویت ایده‌های اصلی متن به شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است.

یکی از متعارف‌ترین این روش‌ها استفاده از مثال پشتبان یا supporting example می‌باشد. مثال تقویت کننده، پس از ایده اصلی بیان می‌شود و بطور شفاف نمونه‌ای از ایده اصلی را نشان می‌دهد. این نمونه باید خالی از ابهام و تا حد امکان دقیق باشد.

در کنار مثال‌های پشتیبان روش‌های دیگری برای تقویت ایده‌های اصلی متن نیز وجود دارند. در این روش‌ها به جای مثال، علتِ ایده اصلی، یا اثرات و نتایج ایده اصلی، و یا تعریف دقیق‌تر و جزئی‌تر ایده اصلی، یا خود ایده اصلی (با الفاظی دیگر و از زاویه‌ای دیگر) بیان می‌شود. نمونه‌های متعدد دیگری نیز وجود دارند.

در چنین مواردی پس از جمله بیان ایده اصلی، معمولا از یک عبارتِ رابط یا link استفاده می‌شود.

عبارت‌هایی همچون That is to say «مثل این است که بگوییم … » و In other words «به بیان دیگر … » و This is because «دلیل این مطلب آن است که … » و The reason is «علت این است که … » و As a result «در نتیجه … » As a consequence «در نتیجه … » و Therefore «بنابراین … » همگی نمونه‌هایی از عبارت‌های رابط هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *