درک ایده های اصلی متن در آزمون آیلتس

در ادامه مباحثی که درباره آزمون ریدینگ آیلتس بررسی و تمرین کردیم، در این مقاله به مهارت درک ایده های اصلی متن یا understanding the main ideas خواهیم پرداخت.

تشخیص ایده های اصلی متن از ایده های فرعی

شما برای موفقیت در آزمون reading آیلتس باید قادر باشید تا مهارت «تشخیص ایده های اصلی متن از ایده­ های فرعی یا موضوع distinguishing main ideas and supporting ideas» را به دست آورید. شما زمانی این مهارت را به دست آورده می آورید که بعد از خواندن متن بتوانید به این پرسش پاسخ دهید:

«موضوع اصلی متن درباره چه چیزی بود؟»

برای کسب این مهارت شما باید بسیار بخوانید و بخوانید و دایره واژگان خود را بالا ببرید.

در این بین ممکن است بخش­ها یا پاراگراف‌­های متن نیز خود به طور جداگانه درباره موضوعات نسبتاً مستقلی صحبت کنند، اما در مجموع و با ارتباط دادن آنها موضوع اصلی متن درک می­شود. شما باید قادر به تشخیص ایده های اصلی متن از این ایده ­های فرعی باشید.­ متن زیر را بخوانید:

این متن شامل دو پاراگراف است؛ پاراگراف اول درباره رتبه‌­بندی بزرگترین یافته‌­های تکنولوژی در قرن بیستم است و پاراگراف دوم درباره انحراف تحقیقات است. هر کدام از این موضوعات یعنی «رتبه­‌بندی بزرگترین یافته­‌های تکنولوژی در قرن بیستم» و «انحراف تحقیقات» ایده­‌های فرعی متن می‌­باشند، اما هر دوی این پاراگراف­‌ها در مجموع ایده اصلی متن را می­رسانند. ایده اصلی متن می­تواند در عنوان یا پاراگراف اول گنجانده شده باشد، که معمولاً در متن خبرها، مقالات علمی و کتاب­های درسی این­گونه است. البته برخی نویسندگان علاقه دارند تا کمی مرموز­تر عمل کرده و ایده های اصلی متن را در سطرهای میانی‌­تر بگنجانند. در مورد متن­‌های آزمون آیلتس هیچ نسخه معینی نمی­توان تعیین کرد و باید با خواندن کل متن به ایده اصلی آن پی برد.­

تطابق عناوین به متن

در آزمون آیلتس و در بخش ریدینگ ممکن است با سوالاتی مواجه شوید که پیش از passage آمده­‌اند و از شما می­‌خواهند تا عنوانی را به یک پاراگراف یا بخشی از متن اختصاص دهید. به این نوع سوالات، «matching headings یا تطابق عناوین­» گویند. هدف از این سوالات سنجش درک شما از متنی است که می‌­خوانید تا در نهایت بتوانید با استفاده از موضوع اصلی متن یا main point عنوانی را به آن نسبت دهید.

تکنیکی که برای پاسخ دادن به این نوع سوالات پیشنهاد می‌­شود این است که در ابتدا در حد یک آشنایی مقدماتی، عناوین داده شده در سوال را مرور کنید. سپس با اسکیم­ کردن یا همان تندخوانی متن، دیدی کلی نسبت به آن بدست آورید. حال پاراگراف اول را بخوانید و در مورد اینکه کدام عنوان برای آن مناسب است، تصمیم بگیرید. در واقع شما باید عنوانی را انتخاب کنید که خلاصه­ای از موضوع اصلی پاراگراف باشد. همین کار را برای سایر پاراگراف‌ها نیز تکرار کنید.­

یادآوری: با مهارت تندخوانی یا اسکیم کردن Skimming آشنا شوید.

برای آشنایی با شِمای این نوع سوالات، قسمت پرسشی یک matching headings questions را در زیر مشاهده می­کنید.

نمونه سوالی که در بالا می­‌بینید، از شما خواسته است تا بعد از خواندن passage، تیترهایی که در کادر مشخص شده­اند را، به پنج بخش A تا E اختصاص دهید. متن مورد نظر، در آزمون اصلی، پس از این سوال قرار داده شده بود.

نکته اصلی که در پاسخ دادن به این سوالات باید مد­نظر داشته باشید این است که نباید در Sectionها به دنبال واژگان Heading بگردید بلکه باید با درکی که از خواندن بخش یا پاراگراف به دست می‌­آورید، بهترین عنوان را به آن بخش اختصاص دهید.

آشنایی با سوالات چندگزینه‌­ای

دسته دیگر از سوالاتی که در آزمون آیلتس ممکن است با آنها مواجه شوید، سوالات multiple choice است که گزینه­‌های مختلفی را پیش روی شما قرار می­‌دهند. این گزینه­‌ها معمولاً چهار گزینه دارند که با حروف A تا D مشخص شده­اند. تمرکز این دسته از سوالات روی درک موضوع اصلی یا main point understanding پاراگراف است. برای پاسخ دادن به این دسته از سوالات باید متن پارگراف را به دقت بخوانید.­ به مثال زیر توجه کنید:

ایده های اصلی متن

در متن این سوال از شما خواسته شده تا سوالات زیر را بخوانید، سپس زیر قسمت­‌هایی از passage که با سوالات مرتبط هستند خط بکشید و در آخر؛ متن را با دقت خوانده و گزینه صحیح را انتخاب نمایید.

سوالات صحیح و غلط

در بخش پایانی این مقاله به آن دسته از سوالاتی می‌­پردازیم که به آنها  سوالات صحیح و غلط می‌­گوییم و در متن سوال از شما می خواهد تا جواب‌های خود را به صورت «true/false/not given یا صحیح/غلط/ داده نشده» بدهید.­

اگر عبارت آورده شده در سوال با اطلاعات متن مطابقت داشته باشد باید true را انتخاب کنید. اگر عبارت مورد نظر با متن هم­خوانی نداشته باشد، false و در نهایت اگر نتوانید جمله را نه صحیح بدانید و نه غلط، یا به عبارتی درباره این عبارت در متن چیزی گفته نشده باشد، باید گزینه not given را انتخاب کنید.­ برای تمرین سعی کنید با خواندن متن زیر، به سوالات صحیح و غلط زیر پاسخ دهید.

ایده های اصلی متن

در ادامه سه جمله با شماره‌های ۲۵ و ۲۶ و ۲۷ نوشته شده‌اند. کدام جمله صحیح true، غلط false است و یا not given است که یعنی درستی یا غلطی آن از متن بالا قابل تشخیص نیست.

فیلم آموزشی: آشنایی عمیق‌تر با ایده‌های اصلی یک متن در این فیلم

ایده های اصلی متن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *