ایده‌های اصلی متن

ایده‌های اصلی متن ؛ فصل اول از دوره Select Readings

در بخش سوم و پایانی از فصل اول دوره Select Readings در سطح Upper-Intermediate به بخش مهارت‌های مطالعه یا Reading Skills می‌رسیم. مهارتی که در این قسمت می‌آموزیم یافتن ایده‌های اصلی متن یا identifying main ideas است.

پیش از این بخش که جلسه پایانی این فصل نیز محسوب می‌شود از شما انتظار می‌رود قسمت‌های پیشین، مخصوصا متن اصلی و واژه‌سازی را تکمیل کرده باشید.

از اینجا به جدول تمامی جلسه‌های دوره Select Readings دسترسی داشته باشید

در ادامه به موضوع ایده‌های اصلی متن می‌پردازیم. همانطور که در توضیح تصویری این بخش نیز مشاهده کردید، برای ارایه تکنیک‌های بیشتر و جزئی‌تر، می‌توانید به مقاله زیر سری بزنید و آن را مطالعه نمایید:

بخوانید: تشخیص ایده اصلی متن در چند گام ساده

ایده‌های اصلی متن

اهمیت ایده‌های اصلی متن چیست؟

زبان‌آموزانی که به مطالعه علاقمند هستند و یا با مهارت مطالعه سر و کار بیشتری دارند اهمیت شناخت ایده‌های اصلی متن را بیشتر درک می‌کنند. ایده‌های اصلی یک متن آن چیز‌هایی هستند که ما مدت‌ها بعد از خواندن یک مقاله، در ذهن خود به آن‌ها رجوع می‌کنیم. ایده‌های اصلی متن معمولا بصورت خلاصه و در قالبِ چند کلیدواژه در ذهن ما نقش می‌بندند و امکان خلاصه‌سازی ذهنی آنچه خوانده‌ایم را فراهم می‌کنند.

اما برای کسانی که قصد شرکت در آزمون‌های سنجش مهارت زبانی همچون IELTS را دارند نیز این مهارت حائز اهمیت است. یکی از سؤالات رایج در بخش reading از آزمون IELTS، پرسشی به نام matching headings یا heading matching و به معنای «تطبیق دادنِ عناوین» است.

مثال زیر را ببینید؛ چند پاراگراف به همراه چند عنوان مقابل زبان‌آموز قرار داده می‌شوند و او باید بهترین عنوان را برای هر کدام از پارگراف‌ها انتخاب کند.

تقریبا همیشه تعداد عناوینی که در اختیار شما قرار داده می‌شوند از تعداد پاراگراف‌ها بیشتر هستند.

ایده‌های اصلی متن

و در ادامه خود پاراگراف‌ها را مشاهده می‌کنید. همانطور که می‌بینید پاسخ به این پرسش، نیازمند صرف زمان کافی است.

ایده‌های اصلی متن

کلید یافتن ایده‌های اصلی متن

همانطور که در توضیحات تصویری نیز شرح داده شد، کلید یافتن ایده‌های اصلی متن این است که شما خودتان را به جای نویسنده بگذارید. و سپس از خود بپرسید که «اگر من چنین متنی را نوشته بودم، کدام ایده، ایده مرکزی و اصلی و مورد نظرم می‌بود؟»

با انجام تمرین‌های دو زیر بخش A و B شما می‌توانید مهارت خود در زمینه یافتن ایده‌های اصلی متن را بسنجید و تقویت کنید.

اگر تا کنون محتوای فصل اول کتاب و فایل صوتی متن اصلی را دریافت نکردید می‌توانید آن‌ها را در پست زیر بیابید:

پست دانلود فصل اول و فایل صوتی از دوره Select Reading در سطح Upper-Intermediate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *