اسکن کردن

اسکن کردن ؛ فصل ۳ از دوره آموزش زبان انگلیسی Select Readings

در بخش سوم و پایانی از فصل سوم دوره Select Readings در سطح Upper-Intermediate به قسمت مهارت‌های مطالعه یا Reading Skills می‌پردازیم. مهارتی که در این قسمت می‌آموزیم تکنیک اسکن کردن یا scanning است. این تکنیک یکی از مهمترین مهارت‌ها در زمینه reading محسوب می‌شود.

از اینجا به جدول تمامی جلسه‌های دوره Select Readings دسترسی داشته باشید

حتما مطابق برنامه آموزشی این دوره، پیش از شروع این بخش، قسمت‌های قبلی، مخصوصا متن اصلی و ساختار واژگان را مطالعه و تکمیل نمایید.

دانلود: دانلود رایگان کتاب Select Readings Upper-Intermediate فصل سوم و فایل صوتی در این پست

مهارت اسکن کردن یا Scanning چیست؟

در جریان تقویت reading برای آزمون‌های سنجش مهارت آیلتس از برخی تکنیک‌ها به عنوان مهارت‌های تعیین کننده نام برده می‌شود. توانمندی در این تکنیک‌ها غربال کننده زبان‌آموز خوب و بسیار خوب و عالی از یکدیگر است.

یکی از این تکنیک‌ها، مهارت اسکن کردن یا scanning است. در توضیح معنای فعل to scan در دیکشنری این عبارت را می‌یابیم: «بررسی کردن جایی با دقت ولی با حفظ سرعت بالا.»

در جریان اسکن کردن متن نیز ما چشمان خود را روی متن حرکت می‌دهیم و بدون اینکه بخواهیم تک تک کلمات را بخوانیم در جستجوی واژگانی می‌گردیم که بر اطلاعات مورد نظر ما منطبق و یا به آن‌ها نزدیک است. با انجام این کار ما بدون اینکه نیاز باشد تمام متن را بخوانیم اطلاعات مورد نظر خود را از آن استخراج می‌کنیم.

پس از آنکه جایگاه تقریبی اطلاعات مورد نظر خود را یافتیم می‌توانیم سرعت مطالعه را کاهش دهیم و متن را بطور معمولی یا در همان حالتِ close reading مطالعه کنیم و اطلاعات مطلوب خودمان را بطور دقیق کسب کنیم.

این تکنیک در بین علاقمندان به مطالعه یکی از ضروریات فرآیند تندخوانی محسوب می‌شود.

اسکن کردن یک تکنیک رایج در زندگی روزمره است

عملیات اسکن کردن متن برای اطلاعات مورد نظر، یک فرآیند طبیعی است و بسیاری از ما در زندگی روزمره بطور ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنیم.

هنگامی که شما از روی یک لیست که شامل اسامی همه بچه‌های کلاس است به دنبال نام خودتان و دوستانتان می‌گردید در حقیقت در حال اسکن کردن متن هستید.

بسیاری از افراد، حداکثر مدت زمانی بین ۵ تا ۱۰ دقیقه را با یک روزنامه سپری می‌کنند. این در حالی است که مطالعه تمام مطالب یک روزنامه با سرعت معمولی قطعا زمانی بیش از این مقدار می‌طلبد. با اسکن کردن محتوای یک روزنامه، فرد می‌تواند به سرعت تشخیص دهد که کدام مطالب برای او اهمیت دارند و کدامیک فاقد ارزش مطالعه‌اند.

اسکن کردن

تکنیک اسکن کردن در آزمون آیلتس

آیا مطالعه دقیق یک متن، از نظر درک مطلب، بهتر از اسکن کردن آن نیست؟ آیا با مطالعه دقیق، دانش بیشتری کسب نمی‌کنیم؟

پاسخ این است که طبیعتا چرا. بدیهی است که با مطالعه کلمه به کلمه یک متن و آگاهی از تمامی جمله‌های آن شناخت دقیق‌تری از یک نوشته پیدا می‌کنیم.

اما چالش اصلی زمان است.

شما ممکن است در خلوت خودتان تصمیم بگیرید که ۲ ساعت را به خواندن چند صفحه اختصاص دهید؛ اما در آزمون آیلتس مدت زمان بسیار کوتاهی برای مطالعه متنی بلند و بالا در اختیار دارید. و آنجا است که کسانی که برای رشد این مهارت خود هزینه کرده‌اند می‌توانند زمان قابل توجهی را برای خود ذخیره کرده و از سایرین پیشی بگیرند.

توجه داشته باشید که در کنار مهارت اسکن کردن یا scanning، مهارت‌های دیگری نیز همچون اسکیم کردن یا skimming و همینطور دقیق خواندن یا close reading وجود دارند که مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند.

آشنایی با آن‌ها و تحقیق درباره این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کند که برای پاسخ دادن به سؤالات بخش درک مطلب، سبک مخصوص به خودتان را تولید کرده و رشد دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *