اسم‌های مرکب

اسم‌های مرکب ؛ فصل اول از دوره Select Readings

در بخش دوم از فصل اول در دوره Select Readings در سطح Upper-Intermediate به بخش واژه‌سازی می‌پردازیم. ساختاری که در این قسمت مورد توجه ماست ساختمان اسم‌های مرکب یا compound nouns است.

مطابق بخش مقدماتی این دوره، شما قسمت‌های گذشته، مخصوصا بخش‌های مربوط به متن اصلی و after you read را تکمیل نموده‌اید و اکنون زمان بررسی این موضوع، یعنی اسم‌های مرکب رسیده است.

از اینجا به جدول تمامی جلسه‌های دوره Select Readings دسترسی داشته باشید

اسم‌های مرکب

اسم‌های مرکب یا Compound Nouns

اسم‌های مرکب، مطابق تعریف اسم‌هایی هستند که از بیش از یک کلمه تشکیل شده‌اند. اگر این اسم‌ها بطور جداگانه و در بخش‌های مختلف متن مورد استفاده قرار بگیرند هر کدام دارای معنای مستقلی هستند. اما هنگامی که این دو کنار یکدیگر قرار می‌گیرند با اینکه دو اسم هستند ولی به یک چیز و به یک ماهیت اشاره می‌کنند. اثر مرکب بودن این اسم نیز همین است؛ شما دیگر دو مرجعِ متفاوت برای این اسم‌ها ندارید و مرجع این اسم مرکب فقط یک چیز است.

در کتاب اشاره شده است که اسم‌های مرکب معمولا از ترکیب یک اسم با اسمی دیگر و یا یک صفت با اسم تولید می‌شوند. ولی همانطور که در این جدول نیز مشاهده می‌کنید، اسم‌های مرکب فقط به این دو نوع محدود نمی‌شوند.

اسم‌های مرکب

انواع اسم‌های مرکب از نظر املایی یا Dictation

اسم‌های مرکب ممکن است به سه شکل مختلف نوشته شوند؛ یا از یکدیگر جدا و گسسته هستند مانندِ video blog و یا به یکدیگر متصل و پیوسته هستند مانندِ website و یا اینکه با نمادِ hyphen یعنی «-» از یکدیگر جدا می‌شوند، همانندِ اسمِ brother-in-law.

توجه داشته باشید که نمی‌توان بدون مشاهده قبلی تشخیص داد که املای یک اسم به کدام صورت است. علاوه بر این، در اثر مرکب شدن، یک اسم ممکن است در طول زمان دچار تغییر املایی شود. در مورد برخی اسم‌های مرکب، تغییرات به این صورت است که یک اسم مرکب از حالت گسسته، کم کم به حالت دارای hyphen و یا به شکل پیوسته تبدیل می‌شود.

با توجه به این موضوع، لازم است که برای آگاهی از املای صحیح هر کلمه به دیکشنری معتبر و به روز مراجعه کرد.

تمرین‌های مربوط به اسم‌های مرکب

پس از مشاهده آموزش تصویری این قسمت شما می‌توانید به تمرین‌های موجود در سه زیر بخش آتی مراجعه کنید و آن‌ها را تکمیل نمایید. در زیر بخش B از شما خواسته شده که به دیکشنری مراجعه کنید و املای صحیح هر کدام از واژه‌ها را ثبت کنید. در تمرین پایانی یعنی زیر بخش C نیز شما با استفاده از اثر مرکب بودن واژه‌ها به جمله‌سازی خواهید پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *