اسامی جمع بی قاعده

اسامی جمع بی قاعده یا Irregular Plurals و گرامر آن‌ها

همه ما کم و بیش با نحوه جمع بستن اسامی معمولی در زبان انگلیسی آشنایی داریم. اما این اسامی جمع بی قاعده در زبان انگلیسی هستند که بیشتر زبان‌آموزان را دچار چالش می‌کنند.

بیشتر اسم‌های زبان انگلیسی به سادگی قابل جمع بستن هستند. کافیست در آن‌ها تغییراتی جزئی ایجاد کنیم و با افزودن s- و es- به انتهای آن‌ها شکل جمع را پدید آوریم. اما گروه دیگری از اسم‌ها هستند که ظاهرا از این قواعد گرامری ساده پیروی نمی‌کنند.

این موارد اسامی جمع بی قاعده یا irregular plural nouns هستند و همانطور که از اسمشان هم پیداست از قواعد استاندارد جمع بستن پیروی نمی‌کنند.

گرامر کاربردی: با اسامی قابل شمارش و غیر قابل شمارش آشنا شوید

اسامی جمع بی قاعده چگونه اسم‌هایی هستند؟

اسامی جمع بی قاعده اسم‌هایی هستند که در شکل جمعشان از قاعده خاصی پیروی نمی‌کنند. چنین اسمی، هنگام جمع بسته شدن نحوه چینش حروف و هجی آن تغییر می‌کند و این تغییر، اضافه شدن s- و یا es- به انتهایش نیست.

این تغییر به شیوه‌های مختلفی ممکن است اتفاق بیافتد. در ادامه مثال‌هایی را از این موارد بررسی می‌کنیم.

نمونه‌هایی از اسامی جمع بی قاعده

در ادامه با یکدیگر دسته‌هایی از این اسامی جمع بی قاعده را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که هر کدام از این دسته‌ها از نظر جمع بستن مشابه هم هستند. اما حقیقت این است که ما تا به دیکشنری مراجعه نکنیم و یا در کاربرد افراد native استفاده از آن‌ها را نبینیم، نمی‌توانیم از قبل حدس بزنیم که آیا اسم مورد نظر ما با قاعده یا بی قاعده است و یا اینکه از کدام نوع اسامی جمع بی قاعده است.

اسم‌های جمع بی قاعده که به ves- ختم می‌شوند

بعضی از اسم‌های جمع بی قاعده قبل از اینکه به انتهایشان s- افزوده شود ابتدا حرف آخرشان حذف می‌شود. حرفِ f- نمونه خوبی از این دسته است. کلمه shelf به معنی «تاقچه» به حرف f- ختم می‌شود. برای اینکه این اسم جمع بسته شود، ابتدا حرف f از انتهایش حذف شده و سپس سه حرف ves- به انتهای اسم مفرد افزوده شده و اسم جمع بی قاعده ساخته می‌شود. برای اسم مفرد shelf ما اسم جمع بی قاعده shelves را داریم.

به چند نمونه دیگر توجه کنید:

اسم مفرد: loaf     اسم جمع بی قاعده: loaves

اسم مفرد: wolf    اسم جمع بی قاعده: wolves

اسم مفرد: knife   اسم جمع بی قاعده: knives

اسم‌های جمعی که با تغییر مصوت، تغییر کلی کلمه و یا تغییر انتهایشان ساخته می‌شوند

همانطور که گفته شد، برای ساختن چنین جمع‌هایی روش قابل پیش‌بینی وجود ندارد و باید از تجربه خودمان و یا دیکشنری بهره ببریم. به مثال‌های زیر توجه فرمایید.

اسم مفرد: man    اسم جمع: men

اسم مفرد: woman    اسم جمع: women

اسم مفرد: child   اسم جمع: children

اسم مفرد: tooth  اسم جمع: teeth

اسم مفرد: ox       اسم جمع: oxen

اسم مفرد: locus   اسم جمع: loci

بخوانید: انواع صفت‌ها در زبان انگلیسی به همراه مثال‌های کاربردی

اسم‌های جمع بی قاعده خاص

برخی اسم‌های جمع بی قاعده دقیقا از نظر هجی یا spelling همانند اسم مفرد خود هستند. اسم‌هایی همچون sheep و deer و bison و pants و scissors هم می‌توانند به عنوان مفرد و هم به عنوان جمع استفاده شوند.

دسته دیگری از این اسم‌های خاص نیز وجود دارند که هم می‌توان خود شکل مفرد را به عنوان جمع استفاده کرد و هم می‌توان مشابه اسم‌های جمع با قاعده به انتهای اسم، s- و یا es- اضافه کرد. این نوع جمع‌ها اسم برخی از حیوانات هستند.

اسم مفرد: shrimp    اسم جمع: shrimp یا shrimps

اسم مفرد: fish     اسم جمع: fish یا fishes

اسم مفرد: cod     اسم جمع: cod یا cods

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *