آیلتس

آیلتس چیست؟ آشنایی با این آزمون به زبان بسیار ساده

امتحان آیلتس چیست؟ اگر قصد شرکت در این آزمون زبان انگلیسی را دارید، هوشمندانه است که قبل از هر گونه آمادگی، درباره آن به اندازه کافی تحقیق کنید. از بخش‌های مختلف آن آگاه شوید و انواع مهارت‌هایی که برای موفقیت در آن لازم است را به خوبی بشناسید. در علم آموزش زبان به این کار «آگاهی یافتن نسبت به تست یا test-wiseness» می‌گویند.

کلمه آیلتس یا IELTS مخفف International English Language Testing System است. این عبارت به معنای «سیستم سنجش بین‌المللی زبان انگلیسی» است. به بیان دیگر آیلتس آزمونی است که طراحی شده تا بتواند مهارت زبان‌آموزان مختلف را از تمامی نقاط دنیا مورد ارزیابی قرار دهد.

ببینید: چگونه می‌توان برای آزمون IELTS آماده شد؟

آیلتس

انواع آزمون آیلتس : عمومی و آکادمیک

آزمون آیلتس دو نوعِ کلی و متفاوت از یکدیگر دارد. آیلتس عمومی یا General IELTS و آیلتس آکادمیک یا Academic IELTS. با توجه به هدفتان از شرکت در این امتحان، شما فقط یکی از دو نوع آزمون را خواهید گذراند.

در حالت کلی، کسانی در آزمون آکادمیک شرکت می‌کنند که بخواهند در دانشگاهی بین‌المللی در سطحِ کارشناسی و یا ارشد و بالاتر شرکت کنند؛ و یا اینکه بخواهند در شغل خاصی (خارج از ایران) مشغول شوند و آن شغل در لیست شرایط خود، موفقیت در آزمون آکادمیک را قید کرده باشد.

اما آیلتس عمومی بیشتر مورد توجه افرادی است که قصد شرکت در فضاهای فنی و عملیاتی را دارند و مثلا می‌خواهند در شغل خاصی به عنوان کارمند پایه مشغول شوند؛ و یا اینکه قصد تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه را دارند؛ و یا اینکه کسبِ حداقلی از نمره این آزمون جزوِ شروطِ مهاجرت آن‌ها است.

هدف آزمون آیلتس

هر دو نوعِ امتحان آیلتس با همه تفاوت‌هایی که دارند به دنبال یک چیز هستند. آن هدف، شبیه‌سازیِ شرایطِ واقعیِ استفاده از انگلیسی برای داوطلبان است. این آزمون می‌خواهد بسنجد که آیا یک داوطلب می‌تواند در یک فضای انگلیسی زبان، از پس امورِ مربوط به خودش بر بیاید و اصطلاحا گلیم خودش را از آب بیرون بکشد یا خیر؟

به عنوان نمونه، بخش ۲ از تست گفتار یا همان speaking از داوطلب می‌خواهد که حدود ۱ دقیقه روی موضوعی خاص فکر کند و سپس به میزان ۱ تا ۲ دقیقه درباره آن موضوع صحبت کند. هدف این بخش از آزمون آیلتس عمومی این است که مشخص شود آیا این داوطلب می‌تواند در محیط کار، در مورد موضوعی خاص به همکارانش گزارش دهد یا نه؟ در آزمون آکادمیک این تست مشخص می‌کند که آیا داوطلب می‌تواند مطلبی علمی را به سبک دانشگاهی و یه سایر دانشجویان ارایه کند یا خیر؟

پس هدف این بخش‌ها بررسی این موضوع است که آیا فرد مورد نظر، این قابلیت را دارد که تحت فشارِ کاری یا درسی از عهده چیزی که از او انتظار می‌رود بربیاید؟

ببینید: بخش مهارت خواندن IELTS خود را بطور رایگان تضمین کنید

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

آزمون آیلتس از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟ هر دو نوع این امتحان ساختاری یکسان دارند. این آزمون دارای چهار بخش است: تستِ مهارت خواندن، تست مهارت نوشتن، تست مهارت شنیدن و تست مهارت صحبت کردن.

بخش‌های شنیدن و صحبت کردن برای دو آزمون عمومی و آکادمیک دقیقا یکسان است. ولی بخش‌های نوشتن و خواندن آن‌ها از نظر محتوایی با یکدیگر فرق دارند.

در ادامه بخش‌های مختلف هر آزمون را مشاهده می‌کنید. توجه کنید که شما دقیقا به ترتیب زیر هر قسمت را پاسخ می‌دهید:

آیلتس

بخش‌های آزمون آیلتس عمومی

مهارت شنیدن: ۴ قسمت، ۴۰ سؤال، در مدتِ ۳۰ دقیقه.

مهارت خواندن: ۳ قسمت، ۴۰ سؤال، ۳ متن طولانی، در مدتِ ۶۰ دقیقه.

مهارت نوشتن: ۲ فعالیت یا همان task، در مدت ۶۰ دقیقه.

مهارت صحبت کردن: ۳ قسمت، ۱۱ تا ۱۴ دقیقه.

بخش‌های آزمون آیلتس آکادمیک

مهارت شنیدن: ۴ قسمت، ۴۰ سؤال، در مدتِ ۳۰ دقیقه.

مهارت خواندن: ۳ قسمت، ۴۰ سؤال، ۳ متن طولانی، در مدتِ ۶۰ دقیقه.

مهارت نوشتن: ۲ فعالیت یا همان task، در مدت ۶۰ دقیقه.

مهارت صحبت کردن: ۳ قسمت، ۱۱ تا ۱۴ دقیقه.

همانطور که مشاهده می‌کنید در بخش‌های نوشتن و خواندن هم این دو نوع، از قالب و ساختاری یکسان استفاده می‌کنند ولی دارای محتوای متفاوتی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *